Finał koncertów Barok na Spiszu w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.09.02 20:55 / news / czytano 5132 / opinie 0

Muzyka barokowa w Ameryce Łacińskiej w wykonaniu Scepus Baroque zakończyła drugą edycję festiwalu Barok na Spiszu. Koncert poprzedził mini wykład Juliety Gonsalez o początkach muzyki południowoamerykańskiej w Meksyku i Peru.     

W przepięknej scenerii niedzickiego kościoła, w niezwykle oryginalnym repertuarze, zabrzmiała muzyka Ameryki Łacińskiej w wykonaniu zespołu Scepus Baroque.

- Muzyka, którą wybraliśmy dla Państwa nie wszyscy znają, ale jest ona bardzo widowiskowa i ekspresyjna. Dzisiejszy koncert jest wyjątkowy. Wydaje nam się, że takiej muzyki jeszcze nie prezentowano w Polsce. Jeśli nie jeden z pierwszych to jeden z nielicznych koncertów w Polsce z muzyką iberoamerykańską. - mówił Rafał Monita rozpoczynając finałowy koncert tegorocznego festiwalu.  

Scepus Baroque jest nową formacją, która powstała, jako orkiestra festiwalowa związana z realizacją idei muzycznych realizowanych na festiwalu Barok na Spiszu, od którego zespół wziął nazwę. Zespół występując również poza Spiszem będzie miał okazję być wizytówką festiwalu Barok na Spiszu oraz żywą promocją Spisza. Pomysłodawczynią i animatorką zespołu jest śpiewaczka Katarzyna Wiwer, dyrektor artystyczny festiwalu. Ideą zespołu są wykonania muzyki barokowej pełne energii, świeżości, otwarte na nowe, niekonwencjonalne interpretacje i konteksty. Zespół skupia artystów wysokiej klasy, specjalizujących się w wykonaniach muzyki dawnej, ale również tych wychodzących poza purystyczny styl wykonywania tej muzyki; łączących różne zainteresowania muzyczne, różne inspiracje, w nową, ciekawą, świeżą całość. Dyrektorem artystycznym projektu jest Martin Daniel Zorzano, znakomity meksykański muzyk, grający na violone.

„Un Camino musical” czyli Droga muzyczna to owoc starcia i spotkania dwóch przeciwnych światów. Dawna Hiszpania i wielkie rdzenne cywilizacje Mezoameryki połączył most, który do tej pory istnieje pomiędzy tymi cywilizacjami poprzez nowe harmonie, różnorodność, bogactwo form i ekspresji. Ten szlak jest inspiracją koncertu, gdzie prezentowana jest muzyka sakralna – skuteczne narzędzie ewangelizacji – jak też i świecka, pełna elementów muzyki tradycyjnej, zawierającej barwy dźwiękowe świata baroku iberoamerykańskiego.
 
W mini wykładzie rozpoczynającym koncert finałowy Julieta Gonsalez podkreśliła, że taneic i muzyka w Meksyku powodowały, że miejscowa ludność indiańska czuła bliskość Boga i była narzędziem ewangelizacji prowadzonej przez Franciszkanów, przybyłych do Meksyku w 1523 roku. W Peru muzyka barokowa obecna była na każdej uroczystości, wykorzystywano ją do nauczania tubylców doktryny chrześcijańskiej.  
 
Festiwal Barok na Spiszu jest wydarzeniem kulturalnym Fundacji Kulturalny Szlak, zainicjowanym przez Oficynę Artystyczną Astraia oraz Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, mającym na celu promowanie wspaniałych zabytków baroku znajdujących się na terenie polskiego Spisza poprzez koncerty muzyki korespondującej z wystrojem oraz charakterem wnętrz. Do udziału w Festiwalu zostali zaproszeni artyści polscy i zagraniczni, osoby i zespoły reprezentujące najwyższy poziom wykonawczy i wierność stylistyce barokowej. 
 
Tegoroczna edycja II Festiwalu uzyskała wsparcie oraz patronat Ministerstwa Kultury i Sztuki, wsparcie oraz patronat Marszałka Małopolskiego Marka Sowy, współfinansowanie przez Instytut Muzyki i Tańca w programie „Nowe Interpretacje” oraz mecenat Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij