Ochotnica Górna: VIII Rekolekcje Góralskie

Fot. Monika Dobrzyńska 2016.11.23 10:46 / news / czytano 3733 / opinie 0

W Ochotnicy Górnej w kościele parafialnym w dniu 18 listopada rozpoczęły się VIII Rekolekcje Góralskie. Mszy św. na początku rekolekcji przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. Następnie rozważaniom poddano tematykę  „Konsumpcjonizm. Między ochotą i pragnieniem. Czy w niebie są supermarkety?”.

Inicjatorem i pomysłodawcą zorganizowania rekolekcji w Ochotnicy Górnej był ksiądz Jan Gacek oraz dr Stanisław Buda. W przygotowaniach uczestniczyli kapelani Związku Podhalan tj. ks. dr Stanisław Kowalik proboszcz parafii w Ochotnicy Górnej, ks. prałat Władysław Zązel oraz gospodarze Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej.  

Rekolekcje rozpoczęły się mszą świętą pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej ks. dr biskupa Leszka Leszkiewicza w oprawie góralskiej, przy udziale pocztów sztandarowych i delegacji z ponad 20 oddziałów ZP. Wśród delegacji nie zabrakło senatora RP Jana Hamerskiego,  przedstawicieli prezydium Zarządu Głównego ZP w Polsce na czele z prezesem Andrzejem Skupniem oraz lokalnych władz Pana Wójta Stanisława Jurkowskiego i Radnych Gminy. W sposób uroczysty delegacje w asyście strażaków OSP Ochotnica Górna,  harcerzy z Ósmej Podhalańskiej Drużyny im. Augustyna Suskiego z Szaflar oraz Dziewiątej Podhalańskiej Drużyny Harcerskiej im. Olgi Andrzeja Małkowskich z Ochotnicy Górnej dokonały montażu figury Jezusa Chrystusa na krzyżu jubileuszowym na Przełęczy Knurowskiej. Poświęcona figura jest autorstwa członka ZP Kazimierza Sikory i znalazła się na krzyżu w przeddzień wigilii święta Chrystusa Króla Wszechświata .
 
Pierwszy dzień wykładów zakończył się spektaklem grupy teatralnej ze Skomielnej Białej pt. ,,Piąty Nieboscyk”.

Sobota to kolejny dzień wykładów i prezentacji, który rozpoczął się godzinkami i mszą świętą, a zakończył tradycyjnymi skubackami w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej przy muzyce góralskiej.

Niedzielne wykłady od rana trwały do godziny 10.30 po czym wszystkie delegację i poczty sztandarowe udały się na uroczystą mszę kończącą Rekolekcje. Msza, podobnie jak rozpoczynająca, została i tym razem uświetniona muzyką góralską w wykonaniu lokalnych zespołów „Ochotni” i ,,Mali Ochotni" oraz zaproszonych gości z Zespołu Kierpecki z oddziału ZP w Łącku. Słowo do zebranych wygłosił proboszcz parafii ks. dr Stanisław Kowalik.
 
Ważnym punktem tegorocznych rekolekcji było przekazanie pamiątkowej księgi rekolekcyjnej kolejnemu oddziałowi, który będzie gospodarzem IX Rekolekcji Góralskich w 2017 r. w Pieniążkowicach.

W imieniu organizatorów wszystkim uczestnikom składamy serdeczne podziękowania za udział w VIII Rekolekcjach Góralskich. Szczególne podziękowania należą się księżom kapelanom ZP, Zarządowi ZP w Polsce, Wójtowi Gminy Ochotnica Dolna, Radnym z Ochotnicy Górnej, Sołtysowi, wszystkim członkom Gorczańskiego Oddziału ZP w Ochotnicy Górnej, Kołu Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej, Wiejskiemu Ośrodkowi Kultury w Ochotnicy Górnej, Parafii w Ochotnicy Górnej, OSP w Ochotnicy Górnej, harcerzom, chórowi, zespołom i muzykantom.

VIII Rekolekcje Góralskie miały wymiar pamiątkowy. 35 lat temu po raz pierwszy odbyły się Rekolekcje Góralskie w Bystrej Podhalańskiej i również 35 lat temu  powstał Gorczański Oddział ZP w Ochotnicy Górnej. W tym roku Ochotnica świętuje 600-lecia lokacji, w roku Miłosierdzia Bożego i 1050 rocznicy Chrztu Polski.
Autor: Krzysztof Dobrzyńśki
Zdjęcia: Monika Dobrzyńska
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij