Nauka nie idzie w las

Fot. Arch. LGD 2017.07.24 18:24 / news / czytano 2076 / opinie 0

Wełniany kilim z motywem Pienin, regionalne podkładki pod kubki, serwety i dywaniki to tyko niektóre regionalne produkty, które są wykonywane na krosnach tkackich w ramach projektu „Ręko-czyny w Pieninach".

Trzy panie od stycznia bieżącego roku pod fachowym okiem p. Stanisławy Krupy uczą się trudnej sztuki rzemieślniczej tkania na krosnach.

Tkactwo to jedno z najstarszych rzemiosł, które w ostatnich latach staje  się szczególnie modne. Na terenie pienińskim tkanie na krosnach było dawniej zajęciem bardzo popularnym. W wielu domostwach gospodynie posiadały krosna i tkały dla potrzeb swojej rodziny.Wykonywały tkaniny, które nadawały się  miedzy innymi  na odzież, bieliznę, ręczniki czy worki. Obecnie niewielu jest „tkaczy”, którzy kultywują rękodzielnicze tradycje, stąd pomysł Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny”, by w Regionalnej Izbie w Sromowcach Wyżnych kontynuować projekt także w 2017 roku.

Już 06 sierpnia 2017 r. podczas imprezy  ”XXII konkurs potraw i nalewek regionalnych”, która, odbędzie się w Sromowcach Wyżnych zostanie zorganizowana wystawa, na której stowarzyszenie zaprezentuje efekty projektu, który jest w całości finansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt dofinansowany z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2017-Dziedzictwo kulturowe –priorytet 3–Kultura ludowa i tradycyjna.
Autor: Krystyna Kubik
Zdjęcia: Arch. LGD
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij