Szkolny konkurs recytatorski i spotkanie z Iwoną Niezgodą

Fot. Krystyna Walosik 2016.11.05 09:59 / news / czytano 3958 / opinie 0

4 listopada br. w bibliotece Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku nad Dunajcem odbył się konkurs recytatorski utworów Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, przeprowadzony w związku z realizacją zadań w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wzięło w nim udział po pięcioro uczniów klas drugich A, B i C, którzy wcześniej, przygotowani przez rodziców i nauczycieli, przeszli eliminacje.

Recytacji piętnaściorga klasowych zwycięzców przysłuchiwało się jury w składzie: Krystyna Walosik, szkolna bibliotekarka oraz Iwona Niezgoda – książkowa recenzentka publikująca na łamach portalu pieninyinfo.pl.

Oceniające zgodnie przyznały, że poziom przygotowania i recytacji był wysoki, a co za tym idzie, wybór zwycięzców – bardzo trudny. Toteż po długiej i burzliwej naradzie, Panie zdecydowały się nagrodzić miejscami na podium aż dziewięcioro recytatorów, którzy zajęli ex aequo:

I miejsce:
•    Jandura Kinga (kl. II C) za wiersz Juliana Tuwima pt. „Okulary”;
•    Kalata Karol (kl. II B) również za wiersz Juliana Tuwima pt. „Okulary”;
•    Kołek Joanna (kl. II A) za wiersz Juliana Tuwima pt. „Dyzio Marzyciel”.
II miejsce:
•    Komorek Magdalena (kl. II C) za wiersz Juliana Tuwima pt. „Zosia Samosia”;
•    Koterba Maja (kl. II A) za wiersz Jana Brzechwy pt. „Skarżypyta”;
•    Romanik Karolina (kl. II C) za wiersz Jana Brzechwy pt. „Żuk”.
III miejsce:
•    Dusik Natalia (kl. II A) za wiersz Juliana Tuwima pt. „Murzynek Bambo”;
•    Jurkowska Marta (kl. II A) za wiersz Jana Brzechwy pt. „Kwoka”;

•    Piotrowska Aleksandra (kl. II A) za wiersz Jana Brzechwy pt. „Hipopotam”.

Pozostała szóstka uczniów otrzymała wyróżnienia.

Dodatkową atrakcją dla uczestników konkursu była pogadanka z Panią Iwoną Niezgodą. Recenzentka pytała, kto czyta dzieciom oraz dlaczego ich zdaniem w ogóle warto sięgać po książki. Uczniowie twierdzili, że czytają im rodzice i dziadkowie, jak również oni sami, ale pojawiły się także nieliczne, niepokojące głosy, jakoby nikt im nie czytał, choćby przed snem. Czyżby tego nie pamiętały?

Miejmy nadzieję, że rodzice, z uwagi na dobro własnych pociech, zdają sobie sprawę, iż warto od najmłodszych lat rozbudzić i podsycać pasję czytelniczą, ponieważ niejednokrotnie wartościowe publikacje kształtują charakter małego człowieka, wpływając pozytywnie na jego dalszy rozwój i dorosłe życie.

Z drobną pomocą Pani Iwony, uczestnicy spotkania doszli do powyższych wniosków, co więcej – zachęceni, wspólnie nakreślili słowną mini – recenzję jednej z historii Disneya, skłaniając rówieśników do zapoznania się z jej treścią.

Konkurs, którego motyw przewodni stanowiły utwory Jana Brzechwy i Juliana Tuwima był więc nie tylko okazją do głębszego poznania ich poetyckiego dorobku, lecz także wyzwolił w uczestnikach kreatywność, motywując ich do twórczego myślenia.

Oby takich szkolnych inicjatyw było więcej, bo każda okazja jest dobra, by pokazywać najmłodszym, że WARTO CZYTAĆ!

Autor: Iwona Niezgoda
Zdjęcia: Krystyna Walosik
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij