Wesprzyj Reprezentację Polski Amp Futbolu

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.08.15 23:30 / news / czytano 6578 / opinie 1

Cały dzisiejszy dzień, podczas XI Góralskiego Festynu Rodzinnego Związku Podhalan w Szczawnicy, trwała zbiórka pieniędzy na Reprezentację Polski AMP Futbolu.

Piłkarze ampfutbolu dwa dni prezentują tą mało znaną dyscyplinę i zbierają pieniądze na reprezentację w Szczawnicy. Dzisiaj podczas festynu zlicytowano m.in. koszulkę Marina Gortata, piłeczkę tenisową z podpisem Agnieszki Radwańskiej, piłkę i koszulkę z podpisami całej Reprezentacji Polski Amp Futbolu, koszulkę z podpisami reprezentantów Polski w piłce nożnej (m.in. Roberta Lewandowskiego, Kuby Błaszczykowskiego). Sprzedano też setki losów w loterii fantowej, wśród których wylosowano kilkadziesiąt nagród, niektóre o wartości 1000 złotych, przed wieczornym występem Kabaretu "Truteń". 
 
W festynie, licytacji i losowaniu aktywnie uczestniczyli piłkarze, wśród nich szczawniczanin Marcin Guszkiewicz, który dziś w roli kapitana drużyny dziękował za liczne przybycie i zachęcał do udziału w konkursach i loterii fantowej oraz ludzie związani z AMP Futbolem w Polsce, m.in. prezes Stowarzyszenia Amp Futbol Mateusz Widłak, trener bramkarzy Krzysztof Wajda.
 
- Po to robimy "Tour de Pologne" z naszym "Majką", prezesem na czele, który to wymyślił, żeby pokazać się jak największej rzeszy ludzi i pozyskać też nowych zawodników. Żeby ludzie nie siedzieli w domu i bali się, że ktoś na nich popatrzy z politowaniem, tylko wyszli z domu. Robili to, co każdy zdrowy człowiek powinien robić, czyli uprawiać sport, integrować się z ludźmi, jak również nawiązywać jakąś interakcję - mówił dzisiaj bramkarz ampfutbolowej reprezentacji, krakowianin Marek Zadębski.

Jutro - 16 sierpnia, podczas Pikniku Country, będzie kontynuowana loteria i licytacje, z których pieniądze przeznaczone zostaną na wyjazd Reprezentacji Polski w Amp Futbolu na Mistrzostwa Świata w Meksyku 2014. Hitem tychże licytacji będzie z pewnością piłka podpisana przez zawodników reprezentacji Włoch (autografy złożyli na niej m.in. Andrea Pirlo, Thiago Motta, Daniele De Rossi i Antonio Di Natale!). Licytacje na rzecz reprezentacji Amp Futbol odbędą się w godzinach 18:10, 19:20 oraz 20:30, a poprowadzi je, tak jak w dniu dzisiejszym, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotr Gąsienica wraz z prezesem Fundacji Dzieci Pienin Ryszardem Wojtarowiczem oraz Pawłem Guszkiewiczem.
 
Kwesta w Szczawnicy nie byłaby możliwa, gdyby nie sponsorzy, firmy i organizacje, które wsparły ampfutbolową inicjatywę w Szczawnicy. A są to Fundacja Dzieci Pienin, MOK w Szczawnicy, ZEW Niedzica S.A., Tyskie, FHU Lpg S.C. Guszkiewicz Paweł Guszkiewicz Marcin, Solar SPA, Klimek SPA, Czorsztyn-Ski Sp. z o.o., Kinga Pienińska, Pieniński Bank Spółdzielczy, perfumeria tigerandbear, andel's hotel, TRAVEL DREAM Sp. z o.o. - rejsymorskie.pl,

Amp Futbol to bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu. Obecnie uprawiana jest w ponad 30 krajach, do których stale dołączają nowe. Co roku, na całym świecie, odbywają się międzynarodowe turnieje tej odmiany piłki nożnej. W rozgrywanych w Argentynie w 2010 roku Mistrzostwach Świata wzięło udział 18 reprezentacji, a mecz finałowy gospodarzy z Uzbekistanem obserwowało 10 000 kibiców. W ostatnich Mistrzostwach Świata w Kaliningradzie pojawiło się 12 drużyn w tym reprezentacja Polski. W Turcji, Rosji, USA, Anglii, Salwadorze czy Brazylii istnieją nawet całe rozgrywki ligowe piłkarzy po amputacjach. W lidze tureckiej dochodzi też do pierwszych transferów, piłkarze za grę w ampfutbol otrzymują wynagrodzenie. Dyscyplina ta została uznana przez FIFA i być może niedługo dołączy do dyscyplin paraolimpijskich. Nazwy używane w innych krajach to Amp Soccer (USA), Amputee Football (Anglia), Futbol de Amputados…

Ta dyscyplina sportu, którą uprawiać mogą wszyscy po jednostronnej amputacji kończyny (zawodnicy grający w polu są po amputacji kończyny dolnej, a bramkarze kończyny górnej) oraz osoby z innymi, jednostronnymi wadami kończyn, powstała w USA w latach ’80, kiedy to grupa niepełnosprawnych narciarzy, z Donem Bennettem na czele, wymyśliła Amp Soccera, jako sposób na utrzymanie aktywności fizycznej również w lecie. Niedługo potem grą zainteresował się profesjonalny sędzia piłkarski Bill Barry i ta odmiana piłki nożnej zaczęła się dynamicznie rozwijać. Barry podróżował po Ameryce Centralnej i Europie Wschodniej skutecznie propagując ideę Amp Soccera. Wspierał go Don Bennett, który został jej „światowym ambasadorem”. Dzięki staraniom Barrego mecze piłkarzy po amputacjach rozgrywane były w trakcie dużych imprez sportowych. Dzięki temu niepełnosprawni piłkarze występowali przed dziesiątkami tysięcy fanów piłki nożnej i promowali ten rodzaj aktywności fizycznej.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

jeden z wielu2014.08.18 23:08
Super chłopaki, pełni pozytywnej energii! Trzymamy kciuki i czekamy na meksykańskie trofeum :D Powodzenia!!
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij