Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
W minioną niedzielę w Szczawnicy świętowano 70-tą rocznicę wybuchu Powstania Szczawnickiego. Widowiskowa rekonstrukcja historyczna wydarzeń z lipca 1944 roku przyciągnęła na Plac Dietla tłumy oglądających.
Uroczystości rozpoczęły się od otwarcia wystawy pt. Akcja "Burza" w Szczawnicy - powstanie 1944 w Galerii Pijalni Wód Mineralnych. Barbara Węglarz, kustosz Muzeum Pienińskiego, w krótkiej prelekcji wprowadziła zebranych w historię wydarzeń z roku 1944, kiedy to partyzanci podczas ogólnopolskiej akcji "Burza" walczyli w Szczawnicy z niemieckim okupantem. Warto podkreślić, że Powstanie Szczawnickie było jedyną akcją zbrojną w wojennej Polsce, w którym udział brali przyszli funkcjonariusze Policji Państwowej, a przywódcą walczących partyzantów był por. Adam Czartoryski ps. Szpak (dowódca 11 Kompanii IV Batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK).
Na wystawie znajdują się dokumenty, wyposażenie i umundurowanie Polskiej Policji Państwowej Województwa Krakowskiego oraz Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa Dystryktu Krakowskiego. Scenariusz wystawy jest autorskim dziełem kolekcjonerów policyjnych - Tomasza Witańskiego oraz Krzysztofa Musielaka.
Następnie na Palcu Dietla przygotowane zostało widowisko artystyczno-edukacyjne, podczas którego ponad 90-osobowa grupa osób odtworzyła wydarzenia zapisane na kartach historii regionalnej, w oparciu o scenariusz z lipca 1944 roku.
Widowisko przygotowane zostało przez grupy rekonstrukcyjne z Limanowej, Waksmunda, Nowego Sącza, Kielc, Lubartowa, Krakowa, Popradu, Nowego Targu, Busko-Zdroju, Żywca i Częstochowy a także członków Teatru Amatorskiego działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy i funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie, Komendy Miejskiej Policji w Krośnie, Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu i Wieliczce. Narrację całej rekonstrukcji na Placu Dietla zapewnił prof. dr hab. Andrzej Olejko, specjalizujący się w historii wojskowości i problematyce lotniczej, wykładowca historii na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Ponadto w foyer Dworku gościnnego otwarta została wystawa pn. "Opowieść fotograficzna. Adam i Jadwiga ze Stadnickich Czartoryscy" oraz w restauracji Jazz Bar prezentacja książki autorstwa wnuczki Adama i Jadwigi Czartoryskich Barbary Caillot Dubus i Marcina Brzezińskiego wraz z projekcją filmów z prywatnych zbiorów rodzin Czartoryskich i Stadnickich.
reklama
reklama