Centrum Aktywnego Wypoczynku z trasami biegowo-rowerowymi w Jaworkach do końca 2019 roku

Fot. Arch. UMiG Szczawnica 2016.05.25 14:20 / news / czytano 2485 / opinie 0

Budynek biegacza i dwie  trasy o długości 10 km i 8,2 km mają powstać do końca 2019 roku w Jaworkach w rejonie parkingu przy wejściu do wąwozu Homole. Szczawnica na tę inicjatywę pozyskała dofinansowanie w wysokości 1,1 mln złotych.


Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na Rozwój Lokalnych Zasobów Subregionów stanowić ma 2/3 wartości projektu. Inwestycja budowy Centrum Aktywnego Wypoczynku z trasami biegowo-rowerowymi realizowana będzie w oparciu o projekt realizowany przez Szczawnicę wspólnie z Fundacją Sądecką, który również finansowany był ze środków UE.

Istotą projektu realizowanego na przełomie lat 2014/2015 było stworzenie koncepcji funkcjonowania zestandaryzowanej sieci (w skali Małopolski) wraz z dokumentacjami dla poszczególnych lokalizacji planowanej infrastruktury. Projekt zakładał wykonanie całego szeregu ścieżek biegowo-rowerowych oraz kilku budynków wraz z infrastrukturą towarzyszącą od Tarnowa, po Szczawnicę. Całość ma stanowić przemyślany kompleks oferujący nową jakość w przemyśle spędzania czasu wolnego w regionie.

Twórcy projektu wyszli z założenia, iż istotną barierą w dalszym rozwoju profesjonalnych form uprawiania takich sportów jak bieganie czy jazda na rowerze jest bardzo niewielka liczba obiektów w sposób profesjonalny przygotowanych do uprawiania tych form rekreacji – tj. bezpiecznych, opisanych i oznakowanych (długość pętli, przewyższenie, szacowany czas przebycia, a zimą przygotowanych do narciarstwa biegowego poprzez zaznaczenie śladów), a także wyposażonych w infrastrukturę towarzyszącą począwszy od parkingu, po urządzenia do ćwiczeń, a na sanitariatach kończąc. Stąd ostatecznie dla 15 lokalizacji w Małopolski powstały najpierw spójne i wspólne wytyczne projektowe dotyczące budowy i oznakowania tras biegowo-rowerowych oraz obiektów szatniowo-sanitarnych.

Szczawnica jako partner w projekcie opracowała dokumentacje dwóch tras biegowo-rowerowych wraz z tzw. budynkiem biegacza. Infrastruktura rekreacyjno-turystyczna zlokalizowana będzie w miejscowości Jaworki, w rejonie parkingu przy wejściu do wąwozu Homole, gdzie powstanie obiekt Centrum Biegacza i skąd początek będą brały dwie trasy biegowo-rowerowe po ok. 10 km., każda prowadzone w formie pętli (tzn. ich początek i koniec będzie przy obiekcie Centrum Biegacza). Budynek posiada zwartą bryłę, o rzucie ściśle wynikającym układu stref funkcjonalnych budynku z uwzględnieniem możliwej rozbudowy, dodatkowo zaprojektowano sanitariaty ogólnodostępne jako odrębne budynki odwzorowujące obiekty charakterystyczne dla Rusinów Szlachtowskich. Obiekt będzie pełnić funkcję zapleczową towarzyszącą trasom biegowo-rowerowym. Układ funkcjonalny podzielono na dwa główne bloki:      ogólnodostępny: strefa wejściowa i sanitarna wraz z zapleczem technicznym i socjalnym, w którym mieści się hol wejściowy z komunikacją, a także ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenie zaplecza (techniczne i socjalne);    dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników CAW poprzez kontrolę dostępu: strefa szatniowa z umywalnią wraz z salą ćwiczeń.

W ramach projektu zaplanowano również budowę 2 tras dł. 10  km i 8,2 km, w przebiegu po terenach leśnych, szlakach i ścieżkach, trasowanych za pomocą specjalnych belek.

- Chcemy zakończyć realizację robót do końca 2019 roku – informuje burmistrz Grzegorz Niezgoda. – Tak odległy termin wynika z tego, że przygotowaliśmy również inne wnioski o dofinansowanie, które pozwolą zrealizować ścieżki rowerowe na terenie całej gminy. Rok 2019 stanowi w harmonogramie naszej pracy taki punkt, w którym wszystkie elementy układanki – istniejące odcinki ścieżek, nowo budowane o charakterze ciągów głównych pomiędzy Szczawnicą, Szlachtową i Jaworkami, a także te drugorzędne – jak właśnie realizowane w ramach tego projektu, zamkną się w spójną, przemyślaną całość. Gorąco zachęcam również włodarzy gmin ościennych do rozbudowywania infrastruktury drogowej dla rowerzystów i biegaczy, ponieważ wspólna oferta turystyczna jest dodatkową atrakcją dla gości Szczawnicy, ale również pozwala korzystać z zasobów naszego miasta turystom przebywającym w okolicy - mówi włodarz Szczawnicy.

Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Zdjęcia: Arch. UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij