Góral po renowacji

Fot. 2023.09.03 10:43 / news / czytano 420 / opinie 0

Rzeźba górala na Kotońce w Szczawnicy została poddana czyszczeniu i impregnacji.

Kilka tygodni wcześniej zostało wymienione podświetlenie - podświetlenie zostanie obudowane kamieniem rodzimego pochodzenia.

Uporządkowanie (bardzo częste pytanie) przez Miasto i Gminę Szczawnica terenu wokół "Kotońki" będącego w zarządzie PPW Wody Polskie jest możliwe do realizacji poprzez umowę przejęcia w utrzymanie tego terenu (spodziewane duże koszty) - a warunkowane przez Miasto i Gminę Szczawnica wynikiem obecnie prowadzonych  rozmów z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska dotyczących zakresu możliwej ingerencji i wykorzystania tego obszaru w przyszłym roku pod kątem "wypoczynku nad rzeką dla mieszkańców i turystów".

Przypomnijmy. Po raz pierwszy rzeźba górala na szczycie skały pojawiła się przed wojną w 1875, miała witać gości przybywających do uzdrowiska i witała przez blisko 40 lat. Ponownie rzeźba pojawiła się w 1997 roku, ale w lipcu 2005 roku piorun zniszczył ją doszczętnie. Dwa lata później wróciła na swoje miejsce dzięki wsparciu spadkobierców hr. Adama Stadnickiego, a dziełem wykonania górala zajął się szczawniczanin Józef Madeja - znany miejscowy rzeźbiarz. 

W październiku 2016 roku władze Szczawnicy wymieniły starą rzeźbę, na której swoje piętno odcisnął ząb czasu. Nadszarpnięta czasem stara rzeźba znalazła swoje miejsce w Galerii Sztuki Ludowej i Rękodzieła Krzywa Jabłonka. Nowa, która została odrestaurowana ma około 4,5 metra wysokości i waży około 1,5 tony.

Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij