Jak uszyć roletę rzymską? (art. sponsorowany)

Fot. 2020.03.28 12:15 / news / czytano 343 / opinie 0

Rolety rzymskie gotowe nie zawsze pasują na nasze okna. Te kupowane na wymiar mogą być dla niektórych zbyt drogie. Na szczęście rolety rzymskie można sobie uszyć w domu i wcale nie jest to trudne.

Rolety rzymskie – dlaczego warto mieć je w domu 
Rolety rzymskie to coraz częściej i chętniej wybierana osłona okna. Pełnią taką samą funkcję jak zasłony, są zresztą szyte z tych samych tkanin, ale zajmują znacznie mniej miejsca. Roleta rzymska pozwala na przesłonięcie tylko górnej części okna, a więc tej, przez którą zazwyczaj wpadają oślepiające promienie słoneczne. Zasłony w tej sytuacji zasłaniają połowę lub całe okno. Między innymi dlatego warto postawić na rolety rzymskie. Innym powodem jest ich bardzo dekoracyjny wygląd i, w przeciwieństwie do klasycznych rolet, możliwość demontażu i prania.

Rolety rzymskie – jak wziąć miarę na rolety 
Roleta rzymska ma formę prostokąta, ale błędem byłoby przekonanie, że branie miary na rolety przypomina branie miary na zasłony. Trzeba pamiętać, że w roletę wszywa się tunele na fiszbiny i potrzebny będzie dodatkowy zapas materiału. Jeśli o tym zapomnimy, roleta okaże się zbyt krótka.

Pierwszy krok to ustalenie, jakiej wielkości ma być roleta po uszyciu. Do wymierzonej szerokości należy dodać około 10 cm na wykończenie brzegów. Z długością jest trochę trudniej. Na wykończenie góry wystarczy dodatkowe 5 cm, ale już na wykończenie dołu będzie potrzebne 10 cm. Do tego trzeba doliczyć po 2 cm zapasu na każdą fiszbinę, przy czym fiszbiny rozmieszcza się mniej więcej co 30 cm.

Rolety rzymskie – wybór mechanizmu i mocowania
Zanim przystąpimy do szycia rolety, powinniśmy ustalić, jak i do czego będzie ona przymocowana, oraz jakiego mechanizmu użyjemy do sterowania roletą. Rolety rzymskie mogą być przymocowane do ściany lub ramy okiennej. To pierwsze mocowanie jest częściej stosowane, jednak i drugie warto rozważyć. Jeśli zdecydujemy się na przymocowanie rolety rzymskiej do ramy okiennej, będziemy mogli otwierać okno nawet wówczas, gdy będzie zasłonięte.
 
W każdym przypadku mocowanie rolety wymaga zamontowania uchwytów. W przypadku rolet naściennych trzeba wywiercić miejsce na śruby i przykręcić uchwyty do ściany. Mocując rolety do ramy, najwygodniej jest użyć kleju.

Jeśli chodzi o wybór mechanizmu sterującego, to dostępne są dwa – sznurkowy i koralikowy. Ten drugi uznawany jest za bardziej uniwersalny. Pierwszy poleca się tylko do cienkich tkanin, np. rolet szytych z tkanin firanowych.

Rolety rzymskie – jak uszyć
Szycie rolety nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Wystarczy najprostsza maszyna do szycia.

Rozpoczynamy od obszycia rolety z każdej strony. O ile boki będą wyglądały tak samo, to musimy od razu ustalić, gdzie będzie góra a gdzie dół. Na dole musimy zrobić szersze wykończenie, koniecznie z tunelem, do którego trafi pręt obciążający. Górny tunel powinien być na tyle szeroki, by swobodnie przełożyć przez niego drążek rolety.

Osobną kwestią są tunele na fiszbiny. Fiszbiny mają tylko jedno zadanie – sprawić, by roleta ładnie się układała, szczególnie przy podciąganiu do góry. Nie muszą więc być szczególnie ciężkie ani szerokie. Aby uszyć tunele na fiszbiny, odwracamy tkaninę lewą stroną do góry, składamy w miejscu, w którym ma być fiszbina i przeszywamy około centymetra od brzegu.

Warto dokładnie wymierzyć miejsca na fiszbiny, szczególnie wówczas, gdy zawisną obok siebie dwie takie same rolety.

Przy każdej fiszbinie powinno być kółeczko, przez które przełożymy łańcuszek lub sznureczek. Kółeczka doszywa się ręcznie.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij