Jesteś OZDROWIEŃCEM - oddaj osocze

Fot. 2020.11.18 15:04 / news / czytano 462 / opinie 0

- Serdecznie zapraszamy do oddawania krwi. Osocze od ozdrowieńców jest bardzo potrzebne, ale potrzebna jest też krew dla pozostałych chorych - apelują pracownicy nowotarskiego oddziału krwiodawstwa.

Terenowy Oddział Krwiodawstwa w Nowym Targu apeluje do osób, które przeszły zakażenie wirusem SARS-CoV-2, o oddawanie osocza, które wykorzystuje się jako jedną z metod leczenia pacjentów chorych na koronawirusa. Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze, powinni zgłaszać się do szpitala.

 - Nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji, rejestrujemy dawców codziennie od 7:15 do 12:00 od poniedziałku do piątku (tel.18 266 45 27). Osoba zgłaszająca się do nas nie musi mieć przy sobie dokumentu stwierdzającego jej grupę krwi. Na dzień dzisiejszy szpital potrzebuje kilku jednostek osocza. Ale sytuacja jest dynamiczna i zapotrzebowanie może ulec zmianie w każdej chwili - tłumaczy Halina Czerwińska RCKiK Kraków z Oddziału Terenowego w Nowym Targu.
 
W Terenowym Oddziale Krwiodawstwa w Nowym Targu od ozdrowieńców pobierana jest krew pełna, z której oddzielane jest osocze. Niestety oddział nie posiada na swoim terenie separatorów osoczowych, dlatego krew trafia najpierw do Krakowa. 
 
Co należy wiedzieć?
  • Zgłaszający się do oddania krwi (18 – 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL: dowód osobisty lub legitymację studencką lub prawo jazdy lub paszport.
  • Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. 
  • Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. 
Nie mogą oddawać krwi osoby:
  • które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS.
  • z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, skóry (np. łuszczyca), układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej.
  • z chorobami krwi i układu krwiotwórczego, skłonnością do patologicznych krwawień, z nawracającymi omdleniami i napadami drgawkowymi, chorobami nowotworowymi, chorobami tropikalnymi, chorobami psychicznymi, chorobą alkoholową. 
Dyskwalifikacją czasową obejmuje się między innymi osoby, które miały kontakt z zakaźnie chorym lub przebyły ostrą chorobę zakaźną, po szczepieniach ochronnych, w ciąży, po porodzie, w trakcie miesiączki, po leczeniu stomatologicznym.
 
Nie można oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej, zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii), a także po pobycie w zakładzie karnym. Po pobycie w krajach krajach, w których występują ogniska endemiczne chorób tropikalnych.
Autor: mw
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij