W Łapszach Niżnych otwarto wystawę - Spiszak w Powstaniu Warszawskim

Fot. Foto-Film Spisz Podhale Kamil Kowalczyk i archiwum parafii 2024.07.02 16:37 / news / czytano 239 / opinie 0

Dla upamiętnienia 80. rocznicy śmierci bł. ks. Józefa Stanka – pallotyna, żołnierza AK i kapelana, Spiszaka, który zginął w Powstaniu Warszawskim 30 czerwca, po mszy świętej o godz. 11.30 przy kościele w Łapszach Niżnych uroczyście otwarto wystawę „Spiszak w Powstaniu Warszawskim”. 

Siedem plansz tworzących ekspozycję przygotowane zostało w ramach projektu o tej samej nazwie, co wystawa realizowanego przez GOK w Łapszach Niżnych.  Plansze ustawiono tuż obok kościoła od strony drogi, gdzie na ścianie jego budynku znajdują się tablice poświęcone pamięci błogosławionego łapszanina i gdzie podczas wielu uroczystości związanych z jego postacią składane są kwiaty. Autorem tekstów z wystawy jest Julian Kowalczyk, historyk, regionalista i autor publikacji o bł. ks. Józefie Stanku. Podczas inauguracji wystawy prowadzonej przez łapszańskiego proboszcza ks. Grzegorza Książka, głos zabrali: dyrektor GOK-u p. Krystyna Milaniak, p. Julian Kowalczyk i wójt gminy p. Jakub Jamróz. Spotkanie zakończyła modlitwa za wstawiennictwem bł. ks. J. Stanka.
 
Niedzielna prezentacja obrazów opisujących życie błogosławionego Spiszaka zgromadziła wielu zainteresowanych, mieszkańców wsi i regionu, jak i turystów goszczących na Spiszu, a przygrywająca spiska kapela w składzie: Kaczmarczyk Patryk, Kowalczyk Grzegorz i Kapołka Piotr zachęcała do zatrzymania się i wczytania w dzieje naszej historii. Wystawę można oglądać w Łapszach Niżnych do 21 lipca, potem przez najbliższe miesiące będzie dostępna dla oglądających w kolejnych wsiach Gminy Łapsze Niżne. Zachęcamy wszystkich do jej zobaczenia i poznania historii życia bł. ks. Józefa Stanka. 

Projekt „Spiszak w powstaniu warszawskim” dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Autor: oprac.red.
Zdjęcia: Foto-Film Spisz Podhale Kamil Kowalczyk i archiwum parafii
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij