Nielegalna jazda zmotoryzowanych

Fot. 2023.03.14 15:34 / news / czytano 429 / opinie 0

W piątek 10 marca br. w trakcie wspólnych działań funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Służby Gorczańskiego Parku Narodowego - mających na celu ochronę gorczańskiej przyrody – natrafiono na kilkunastoosobową grupę kierowców skuterów śnieżnych.

Zmotoryzowani „turyści” wykonywali nielegalne jazdy po terenie Gorczańskiego PN,  jak i sąsiadujących bezpośrednio z Parkiem prywatnych terenach leśnych w rejonie Ochotnicy Górnej. Naruszający spokój w GPN przyjechali z podtatrzańskich miejscowości, transportując swoje pojazdy na lawetach. Ich miejscem wypadowym był wylot jednej z dolin opadających z masywu Jaworzyny Kamienickiej – Kiczory.

Z uwagi na naruszenie przepisów z zakresu ustawy o ochronie przyrody i Kodeksu wykroczeń oraz zniszczeń, jakich swoimi pojazdami dokonali wspomniani kierowcy (m. in. uszkodzone lub trwale zniszczone zostały drzewa młodego pokolenia lasu) prowadzone jest postępowanie przygotowawcze, mające na celu skierowanie wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

Kierowcy skuterów śnieżnych wjeżdżając na teren Parku naruszyli także obszar gorczańskiej ostoi głuszca, chroniącej ten rzadki gatunek ptaka, jak i obszar bytowania rysia, którego okres godów właśnie się rozpoczął.

Przypomnieć należy, że wjazd skuterem śnieżnym i innymi pojazdami silnikowymi na teren parku narodowego stanowi naruszenie przepisów o ochronie przyrody, na tereny leśne – przepisów ustawy o lasach, a także Kodeksu wykroczeń.

Służba Parku przy wsparciu Straży Granicznej i Policji patroluje tereny Gorczańskiego Parku Narodowego o różnych porach dnia, zapewniając bezpieczeństwo odwiedzającym Park turystom i zamieszkującym obszar zwierzętom.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij