Ochotnica walczy o dostosowanie przekaźników

Fot. 2014.05.02 17:29 / news / czytano 3611 / opinie 2

Obecnie telewizja cyfrowa zastąpiła na terenie całej Polski tradycyjną telewizję analogową. Jak zapewnia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji na swoich stronach internetowych prawie cały teren kraju został objęty telewizją cyfrową.

Do tej pory Gmina Ochotnica Dolna na swoich trzech nadajnikach telewizyjnych: w Tylmanowej (Góra Matuszek), w Ochotnicy Dolnej (Góra Koci Zamek), i w Ochotnicy Górnej (Góra Utocze) otrzymała tylko MUX 3, gdyż decydenci, do nadawania sygnału ujęli wszystkie programy jedynie na Przekaźnikach na Prehybie i Gubałówce z których korzysta zaledwie kilka domów naszej miejscowości. Zgodnie z tą decyzją sygnał cyfrowy wysyłany z 3 nadajników na terenie naszej Gminy obejmuje tylko 8 programów.  Wszyscy mieszkańcy Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej zostali pozbawieni pozostałych programów naziemnej telewizji cyfrowej i programów radiowych. Mamy więc do czynienia z dwoma grupami mieszkańców: tymi, którzy cieszą się programami trzech MUX-ów, oraz tych, którzy oglądają programy tylko z MUX 3. Na taką sytuację w XXI wieku nie możemy się zgodzić i wnioskujemy o przebudowę istniejących nadajników telewizyjnych na Radiowo-Telewizyjne Ośrodki Nadawcze celem umożliwienia odbioru MUX 1, MUX 2, MUX 3. Zdajemy sobie sprawę iż sygnał telewizyjny emitują również przekaźniki satelitarne na zakup których jednak nie stać wszystkich gospodarstw domowych. Traktowanie takie mieszkańców miejscowości, gdzie jest techniczna możliwość wysyłania sygnału cyfrowego jest przejawem ignorancji, lekceważenia i dyskryminacji, co narusza podstawowe zasady Konstytucji naszego państwa. Dodatkowym powodem naszego stanowczego sprzeciwu jest fakt, iż nasza Gmina jest miejscowością turystyczną przyciągającą corocznie wiele gości i położoną w terenie wybitnie górskim. By zapewnić im godne warunki przebywania, głównie w prywatnych kwaterach z których w większości korzystają turyści, właściciele zapewniali im m.in. odbiór telewizji. Pozbawienie możliwości utrzymania tego standardu oferowanych usług, może ograniczyć ruch turystyczny, co z kolei pogorszy sytuację finansową dużej części naszego społeczeństwa.

Pragniemy zaznaczyć, że w najwyżej położonym na terenie naszej Gminy osiedlu „Studzionki” jest bezpośredni widok na przekaźnik na Gubałówce oraz w Tylmanowej na szczycie "Suchy Groń" z widokiem na przekaźnik na Prehybie, skąd naszym zdaniem można byłoby wybudować nowe nadajniki telewizyjne z których można byłoby objąć zasięgiem 1/3 wsi Ochotnica Górna oraz Tylmanowa, które do tej pory pozbawione są jakiegokolwiek sygnału telewizji naziemnej. Należy dodać, iż Gmina i mieszkańcy ogromnym nakładem własnych środków wybudowali 3 przekaźniki by „otworzyć sobie okno na świat”.

Jeszcze raz chcemy podkreślić, iż na taki stan rzeczy nie możemy się zgodzić wyrażając kategoryczny sprzeciw i zrobimy wszystko by zapewnić naszym mieszkańcom i gościom podstawowe warunki godnego życia, gdzie jednym z nich jest niewątpliwie dostęp do telewizji, zwłaszcza publicznej.

Rada Gminy w Ochotnicy Dolnej przesłała Rezolucję do: Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Telewizji Polskiej, Posłów i senatorów Małopolski oraz prasy lokalnej.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


Ostatnie komentarze

sawek2014.05.07 23:05
Kiedy w Polsce zacznie słuchać się Prawdziwych Polaków a przede wszystkim ich przyziemnych problemów. Pieniądze to nie wszystko. Władza musi być odpowiedzialna za problemy które tylko ona może rozwiązać.
von Crosno2014.05.02 19:05
Góra Matusek, MATUSEK.
1

reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij