2015.04.03 17:26 / news / czytano 6431 / opinie 0
Od czwartku trwa Triduum Paschalne. 2. kwietnia minęła też 10 rocznica śmierci papieża Polaka Jana Pawła II.
Zła pogoda, wiatr, opady deszczu ze śniegiem nie przeszkodziły ratownikom z Sekcji Operacyjnej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Krościenku nad Dunajcem, aby w czwartek wejść późnym wieczorem na szczyt Trzech Koron w Pieninach i rozświetlić tam krzyż o godzinie 21:37 w celu uczczenia 10-tej rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II. Dzień też zbiegł się z dniem rozpoczęcia Triduum Paschalnego.
Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. W Wielki Piątek odprawiane są także nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Jest to dzień postu ścisłego.
Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem Krzyż wnosi się przed ołtarz. Celebrans stopniowo odsłania ramiona Krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Po liturgii Krzyż zostaje w widocznym i dostępnym miejscu, tak by każdy wierny mógł go adorować. W dniu dzisiejszym także odbywa się procesja do Grobu Pańskiego, przy którym przez całą noc trwa adoracja.
Wielka Sobota to dzień w którym święci się pokarmy, przez co kościół błogosławi byt doczesny, podkreśla dostojność ciała, które w tym dniu osiągnęło nieśmiertelność. Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania.
Wielkanoc - Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.
Ostatni dzień Triduum Paschalnego pełen jest wielkanocnej radości, u której podstaw odnajdujemy cud zmartwychwstania. Poranną Mszę rezurekcyjną (łacińskie słowo resurrectio oznacza zmartwychwstanie) poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem wyniesionym z grobu Pana Jezusa dla podkreślenia tajemnicy, że ten sam zmartwychwstały Chrystus jest obecny pod postaciami eucharystycznymi.
Autor: Oprac. red.
Źródło: mat. prasowe
Zdjęcia: Czytelnicy Pieninyinfo.pl