Sieć wodociągowa i ujęcia wody w Szczawnicy bez zastrzeżeń

Fot. 2015.09.23 19:50 / news / czytano 2272 / opinie 0

Urząd Marszałkowski skontrolował sieć wodociągową i ujęcia wody w Szczawnicy, która miała na celu sprawdzenie poprawności funkcjonowania rozbudowanej i wymienionej sieci wodociągowej oraz zmodernizowanej stacji uzdatniania wody po sześciu latach od rozpoczęcia inwestycji. 

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego weryfikował takie zagadnienia jak brak znaczących modyfikacji projektów w okresie trwałości, zgodność projektów z umową o dofinansowanie, ewentualne zmiany kwalifikowalności podatku VAT, archiwizację i promocję projektu. Kontrola potwierdziła, że w ramach projektów wykonano do końca 2011 roku 29,54 km sieci wodociągowej, 0,66 km sieci kanalizacyjnej, podłączono do sieci wodociągowej 612 nowych odbiorców oraz zmodernizowano trzy zasadnicze elementy systemu poboru i uzdatniania wody (ujęcie „Pokrzywy”, ujęcie „Sewerynówka”, SUW).

W trakcie kontroli urzędnicy Urzędu Marszałkowskiego nie tylko analizowali dokumenty, lecz również dokonali kontroli w terenie. Dodatkowo przeprowadzili wywiad z przedstawicielami MZGK – użytkownikiem inwestycji. Kontrolerzy pytali o celowość zrealizowanych robót na ujęciach wody i na sieci wodociągowej oraz o ewentualne trudności w ich utrzymaniu. Nie ukrywali przy tym, że bezpośrednio po zakończeniu robót docierały do nich informacje o awaryjności sieci wodociągowej. Pracownicy MZGK zdecydowanie podnieśli fakt, że kilka przypadków przemarznięcia sieci, które pojawiły się w okresie dużych mrozów zimą 2012 roku zostało naprawionych w ramach gwarancji wykonawcy, który zlecił te roboty na własny koszt lokalnemu przedsiębiorcy. W rozmowie odniesiono się również do tegorocznej suszy. Dyrektor MZGK jednoznacznie podkreśliła, że gdyby nie rehabilitacja sieci wodociągowej i ujęć wody, Szczawnica prawdopodobnie już na początku lipca nie byłaby zaopatrywana w wodę, co jeszcze dziesięć lat temu było normą przy suchym lecie i wzmożonej aktywności turystycznej. 

Oba protokoły pokontrolne, dostarczone 16 września do tut. Urzędu w podsumowaniu zawierają zapis potwierdzający fakt, że komisja nie wnosi żadnych uwag do zrealizowanych projektów.

- Po kilku latach funkcjonowania zarówno ujęcia wody i sieci wodociągowej najlepszą kontrole przeprowadziło samo funkcjonowanie tej infrastruktury. Gdyby te dwie inwestycje nie zostały zrealizowane to w tym roku wody w domach nie byłoby na pewno w okresie sezonu turystycznego. Nie mieliśmy żadnych problemów z dostawami. Po usunięciu kilku usterek w pierwszym okresie funkcjonowania w roku 2010 również nie mamy od tego czasu awarii na nowej sieci. Przy wyborach samorządowych podnoszono wiele wątpliwych ale rzeczywistość jest całkowicie inna. Ostateczna kontrola Urzędu Marszałkowskiego potwierdziła kolejny raz prawidłową realizację inwestycji i prawidłowe jej rozliczenie, a dzięki zapewnieniu nie przerwanych dostaw wody możemy się bez zakłóceń rozwijać – mówi Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.
Autor: Oprac. red.
Źródło: UMiG Szczawnica
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij