Sukcesy Pienin na 45. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu

Fot. 2014.07.30 10:15 / news / czytano 4125 / opinie 0

W festiwalu wzięło udział 17 kapel, 14 grup śpiewaczych, 8 solistów instrumentalistów, 4 solistów multiinstrumentalistów, 17 solistów śpiewaków, 7 mistrzów instrumentalistów z uczniami, 8 mistrzów śpiewaków z uczniami.

Konkurs odbył się jako samodzielna impreza w ramach 45. Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu w dniach 26-29 lipca 2014 roku. Muzyków ludowych oceniała komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska - przewodnicząca komisji, muzykolog Stanisław Michałczak - muzyk, Zbigniew Wałach - muzyk, Katarzyna Pach-Sznepka - sekretarz jury. Komisja przyznała następujące nagrody:

Kategoria KAPELE

Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w kwocie 2000 zł otrzymała Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej,
 
Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 800 zł każda otrzymały: kapela Zespołu Pieśni i Tańca PIENINY z Krościenka nad Dunajcem, kapela SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, MUZYKA PIOTRA MAJERCZYKA z Chabówki.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 500 zł każda otrzymały: kapela zespołu SPOD KICEK z Mordarki, kapela zespołu LIMANOWIANIE z Limanowej, kapela zespołu PRZYSZOWIANIE z Przyszowej

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł każda otrzymały: kapela BUKÓŃ z Jabłonkowa oraz
kapela zespołu ODROWĄZIANIE z Odrowąża Podhalańskiego
 
Kategoria GRUPY ŚPIEWACZE

Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

Pięć równorzędnych I miejsc i nagrody pieniężne w kwocie 550 zł każda otrzymały: żeńska grupa śpiewacza Zespołu Pieśni i Tańca PIENINY z Krościenka nad Dunajcem, żeńska grupa śpiewacza zespołu ZIEMIA ORAWSKA z Lipnicy Wielkiej, żeńska grupa śpiewacza KROŚCIENCANKI z Krościenka nad Dunajcem, żeńska grupa śpiewacza MAGURZANKI z Łodygowic, męska grupa śpiewacza zespołu ZBYRCOK z Juszczyna.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 400 zł każda otrzymały: żeńska grupa śpiewacza zespołu ISTEBNA z Istebnej, męska grupa śpiewacza zespołu ISTEBNA z Istebnej, żeńska grupa śpiewacza STEJIZBIANKI z Wisły.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 200 zł każda otrzymały: żeńska grupa śpiewacza zespołu BABIOGÓRZANIE-POLANA MAKOWSKA z Makowa Podhalańskiego, żeńska grupa śpiewacza zespołu HAMERNIK z Krakowa.

Kategoria SOLIŚCI INSTRUMENTALIŚCI

Złote Żywieckie Serce nie zostało przyznane.

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje: MAKSYMILIAN CZERWIŃSKI z Łodygowic (heligonka)

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 200 zł każda otrzymują: MIROSŁAW LASSAK z Krakowa (skrzypce), WIESŁAW MAJERCZAK z Krościenka nad Dunajcem (skrzypce), KAMIL BUKOWSKI z Zakopanego (złóbcoki).

Kategoria SOLIŚCI MULTIINSTRUMENTALIŚCI

Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w kwocie 1000 zł otrzymał MARCIN BLACHURA z Żywca (skrzypce, dudy, piszczałka wielkopostna fujarka sześciootworowa).

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł otrzymał PRZEMYSŁAW FICEK z Jeleśni (dudy, piszczałka wielkopostna fujarka sześciootworowa).

II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymał BARTŁOMIEJ RYBKA z Koniakowa (gajdy, trombita, fujarka sześciootworowa, okaryna, heligonka).

III miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 200 zł otrzymał JAN MALISZ z Męciny Małej (skrzypce, heligonka, dwojnica, lira korbowa)

Kategoria SOLIŚCI ŚPIEWACY

Złote Żywieckie Serce i nagrodę pieniężną w kwocie 600 zł otrzymała ZOFIA SORDYL z Korbielowa

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymała ANNA DUNAT z Pewli Wielkiej

Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 150 zł każda otrzymały: MARIA MOTYKA z Koniakowa
ZUZANNA MIREK z Juszczyna, JOANNA KOWALCZYK z Krościenka nad Dunajcem, JULIANNA ADAMEK z Pewli Wielkiej.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 100 zł każda otrzymały: ANNA FOJA z Sopotni Małej, ANNA KOWALSKA-WICHEREK z Makowa Podhalańskiego, JOLANTA KORALIK z Korzennej, BARBARA WANDZEL z Juszczyny.

Kategoria MISTRZ I UCZEŃ - instrumentalista

Złote Żywieckie Serce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 1000 zł otrzymał KRZYSZTOF TREBUNIA-TUTKA z Zakopanego

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 450 zł otrzymał SZYMON BAFIA z Zakopanego

II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymała MONIKA WAŁACH-KACZMARZYK z Jaworzynki

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 200 zł otrzymali: MAREK WASTAG z Podegrodzia oraz BARTŁOMIEJ RYBKA z Koniakowa

Kategoria MISTRZ I UCZEŃ - śpiewak

Złote Żywieckie Serce oraz nagrodę pieniężną w kwocie 800 zł otrzymała ANNA LASSAK z Krakowa

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 300 zł otrzymali: MONIKA WAŁACH-KACZMARZYK z Jaworzynki, IZABELA PYCLIK z Gilowic oraz KRYSTYNA WITEK z Nowego Targu.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w kwocie 200 zł otrzymali: URSZULA GRUSZKA z Koniakowa oraz ANTONI GLUZA ze Szczyrku.

Pula nagród wyniosła 20 000 zł. Fundatorem nagród jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury stwierdziło liczny udział wykonawców w poszczególnych kategoriach konkursu w tym roku oraz bardzo wyrównany poziom wykonawców, co utrudniło wybór laureatów Złotych Żywieckich Serc w dwóch kategoriach: grup śpiewaczych i solistów instrumentalistów.
Autor: Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij