Szczawnica z wnioskami do Ministerstwa Kultury

Fot. 2021.12.12 16:37 / news / czytano 1790 / opinie 0

Wnioski na organizację koncertów, wieczornego spływu przełomem Dunajca, wiosenny i jesienny redyk i wiele innych wydarzeń złożone zostały przez szczawnickie organizacje w ramach naboru ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2022.

- Bardzo serdecznie dziękujemy organizacjom pozarządowym (Związek Podhalan, Polskie Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich oraz Muzyczna Owczarnia w Jaworkach), oraz osobom (Prezes Agnieszka Ciesielka, Pani Skarbnik Teresa Półtorak oraz Prezes Jerzy Regiec, Piotr Lelito oraz radna Bożena Solecka, sołtys Urszula Dulak) przy współpracy z którymi zostały przygotowane przez pracowników Urzędu Miasta i Gminy Szczawnica oraz złożone przez w/w organizacje wnioski do programu na rok 2022 ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i dziedzictwa Narodowego. Nabór trwał do 30 listopada 2021 roku i liczymy na wsparcie finansowe - napisał burmistrz Szczawnicy na swoim FB profilu.
 
Na dofinansowanie na jakie wydarzenia liczy Szczawnica? Oto lista: 

1. Wniosek złożony przez Stowarzyszenie Muzyczna Owczarnia w ramach programu MUZYKA 2022 - Koncerty z Muzyczną Owczarnią w Jaworkach. Muzyczna Owczarnia złożyła projekt na dofinansowanie 8 koncertów, które odbędą się podczas XLVII i XLVIII Warsztatów Muzycznych w Muzycznej Owczarni w Jaworkach. W czasie tych dwóch letnich turnusów planują realizację sześciu koncertów, gdzie swoje talenty muzyczne zaprezentują polscy młodzi artyści oraz dwa koncerty, na którym pojawią się polskie sławy.

2. Wniosek złożony przez Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich na rzece Dunajec w ramach programu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2022 - Flisactwo - tradycja Pienin. Stowarzyszenie Flisaków złożyło projekt na dofinansowanie organizacji wydarzenia jakim jest „Flisactwo - tradycja Pienin”, w ramach, którego odbędzie się konkurs plastyczny, wieczorny spływ łodziami flisackimi przełomem Dunajca z pochodniami oraz podsumowanie wydarzenia dla szerszego grona zainteresowanych przy technicznej przystani flisackiej, gdzie zlokalizowana zostanie scena plenerowa, na której również zostaną wręczone nagrody dla laureatów konkursu plastycznego, wystąpi również Chór Flisaków w wykonaniu tradycyjnych pieśni, a na zwieńczenie całego wydarzenia - gwiazda wieczoru.

3. Wniosek złożony przez Pieniński Oddział Związku Podhalan w Szczawnicy w ramach programu KULTURA LUDOWA I TRADYCYJNA 2022 - Redyk Wiosenny i Redyk Jesienny. Związek Podhalan złożył projekt na dofinansowanie organizacji dwóch redyków. Redyk Wiosenny i Redyk Jesienny to sztandarowe wydarzenia przyciągające do Szczawnicy rzesze turystów, chcących poznać tradycje pasterskie regionu Pienin. Podczas Redyku Wiosennego planowane są warsztaty z wyrabiania oscypka prowadzone przez juhasów pod czujnym okiem bacy, konkurs dla dzieci nawiązujący do kultury pienińskiej, recytacja gwarą, wystawa dań regionalnych, pieczenie barana, a przy tym rytmy góralskiej muzyki płynące ze sceny, przy której zlokalizowana będzie zagroda owiec. Natomiast Redyk Jesienny to wydarzenie, które co roku zyskuje coraz większą sławę, podczas tego redyku planuje się przepędzenie owiec ulicami Szczawnicy pod wodzą bacy i jego dzielnych juhasów, w rytm góralskiej muzyki. Owce prowadzone w barwnej oprawie do zagrody, gdzie nastąpi zwieńczenie całego wydarzenia, podsumowanie sezonu pasterskiego, a przy tym wszystkim możliwość degustacji potraw przyrządzonych przez ZP.

4. Wniosek złożony przez Miasto i Gminę Szczawnica w ramach programu MIEJSCA PAMIĘCI I TRWAŁE UPAMIĘTNIENIA W KRAJU 2022 - Utrzymanie miejsca upamiętniającego "Nieznanego Żołnierza poległego za Ojczyznę". MiG Szczawnica złożyło projekt na dofinansowanie remontu pomnika „Nieznanego Żołnierza”, usytuowanego przy nim krzyża symbolizującego dawną lokalizację kościoła parafialnego oraz terenu wokół pomnika wraz z doprowadzeniem do niego utwardzonego chodnika. Pomnik został ufundowany, w 1926 r. przez szczawniczan i kuracjuszy. Pomnik znajduje się na działce nr 1625 w Szczawnicy. Obelisk jest w złym stanie technicznym, zważywszy na jego wykonanie w roku 1926, jest to płyta betonowa osadzona na usypie z kamienia naturalnego. Pomnik upamiętniający poległego za Ojczyznę Nieznanego Żołnierza na przestrzeni lat, zajmował różne miejsca. Pierwotnie znajdował się na stopniach przed pomnikiem upamiętniającym Józefa Dietla. W latach 50. Przeniesiono go do Parku Górnego, a pod koniec lat 60. usunięto i umieszczono w magazynie. Na obecne miejsce trafił w latach 80 XX wieku.




Autor: oprac.red.
Źródło: FB G.Niezgoda
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij