Uroczystości dożynkowe w Niedzicy świętem na Spiszu

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2015.09.02 12:22 / news / czytano 3094 / opinie 0

W niedzielę mieszkańcy Gminy Łapsze Niżne spotkali się w plenerze, w Niedzicy obok kaplicy św. Rozalii, by podziękować Bogu i Matce Boskiej za tegoroczne plony. 

Święto plonów stanowi piękny element polskiej kultury, uroczystości dożynkowe są nie tylko wyrazem pielęgnowania tradycji narodowej, ale też wdzięczności Bogu i Matce Bożej za pomyślnie zakończone żniwa oraz inne zebrane plony.

Gminne Dożynki to święto od lat obchodzone na Spiszu, z roku na rok w innej miejscowości należącej do gminy. W tym roku mieszkańcy i zaproszeni goście spotkali się obok kapliczki św. Rozalii w Niedzicy, która była bardzo czczona na Spiszu, miała chronić wiernych przed tzw. „morowym powietrzem”. Ten uroczysty dzień rozpoczął się mszą świętą odprawiona przez proboszcza ks. Józefa Bednarczyka. Po mszy zgromadzonych przywitał Jakub Jamróz wójt gminy oraz słowa uznania skierowali obecni na uroczystości senator Stanisław Hodorowicz oraz poseł Andrzej Gut-Mostowy. Następnie odbyła się prezentacja  barwnych wieńców dożynkowych. 

- Chciałbym wyrazić gorącą wdzięczność za zorganizowanie dożynek, miejsce wybraliście przepiękne, nie wiem czy może być ładniejsze. Gratuluję Wam tradycji, dużo tu jest regionalizmu, czujcie korzenie i wartość ziemi na której gazdujecie. Życzę Wam wszystkiego najlepszego, a kolejne dożynki żeby były równie udane i słoneczne - mówił do zebranych senator Hodorowicz.

Następnie na scenie zaprezentowali się z wieńcami ich autorzy, które oceniła komisja konkursowa. Uroczystości dożynkowe połączone był z prezentacją Orkiestr Dętych z Łapsz Wyżnych, Niżnych, Kacwina, występami zespołu regionalnego "Czardasz" z Niedzicy, "Maguranka" ze słowackiej Spiskiej Starej Wsi oraz zespołu "Nie Ma Mocnych" i kabaretu Truteń. 

Ogłoszone zostały również wyniki konkursu "Na najbardziej zadbane obejście" w kategorii najładniejsza posesja i najładniejsza zagroda. 

Najładniejsza posesja: Krystyna i Tadeusz Horniczak Falsztyn, Krystyna Myśliwiec Frydman, Helena Pastuszek Kacwin, Elżbieta Kuruc Łapszanka, Zofia Mrówka Łapsze Niżne, Ludmiła i Adam Skorupka Łapsze Wyżne, Anna Wyżykowska Niedzica, Adam Bogaczyk Niedzica – Zamek oraz Elżbieta i Krzysztof Silan Trybsz.

Najładniejsza zagroda: Helena Paluch Kacwin, Stanisława Sołtys Łapszanka, Anna i Sebastian Trzop Łapsze Wyżne, Halina Drążek Niedzica, Marta i Józef Sołtys Niedzica - Zamek, Andrzej Gronka Trybsz.

Podczas imprezy rada sołecka z Niedzicy częstowała baraniną i innymi regionalnymi smakołykami a od radnych można było degustować "zupy radnego".

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij