W nocy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza

Fot. 2020.06.26 15:40 / news / czytano 238 / opinie 0

Wybory prezydenckie coraz bliżej. W nocy z piątku na sobotę rozpocznie się cisza wyborcza. Oznacza to, że zabroniona jest każda forma agitacji wyborczej, która obowiązuje aż do wyborów.

Cisza rozpocznie się w piątek 26 czerwca o północy i potrwa aż do zamknięcia lokali wyborczych, do niedzieli 28 czerwca, do 21:00. 

Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Nie można wtedy np. zakładać grup popierających danego polityka, publikować stronniczych komentarzy czy udostępniać postów politycznych.
 
W trakcie ciszy wyborczej zakazane jest:
  • wygłaszanie przemówień,
  • wyrażanie publicznie opinii na temat kandydatów i ugrupowań politycznych, także w postaci postów w mediach społecznościowych,
  • zwoływanie zgromadzeń,
  • organizowanie marszów i manifestacji,
  • rozpowszechnianie materiałów wyborczych,
  • publikowanie, udostępnianie sondaży.
Za naruszenie ciszy wyborczej grozi kara pieniężna. Wynosi ona od 20 do 5 tys. zł. Za publikację sondaży wyborczych grozi surowsza kara. Natomiast, jeśli ktoś ujawni wyniki sondaży w czasie ciszy, musi liczyć się z karą grzywny od 5 tys. zł do nawet miliona. To, czy cisza została naruszona, ocenia organ ścigania lub sąd.
Autor: Oprac. red.
Źródło: onet.pl
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij