Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Bez wspomagania tlenem z butli, 1 kwietnia polscy himalaiści wyruszą zdobywać Dhaulagiri (8167 m n.p.m.) – siódmą górę w koronie Himalajów. Wśród nich jest Jacek Żyłka Żebracki mieszkaniec Szczawnicy.
Jacek ma 36 lat, reprezentuje Klub Sportowy Kandahar z siedzibą w Katowicach i jest ratownikiem Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze i Tien Shan. Wszedł na Szczyt Korżeniewskiej 7105 m n.p.m. w 2007 r. (Tadżykistan) i Chan Tengri 7010 m n.p.m. w 2010 r. (na granicy Kirgistanu, Kazachstanu oraz Chin). Skialpinista: reprezentant Polski w MŚ w 2006 i 2008 r, oraz w Mistrzostwach Europy w 2007, 2009 r. Dwukrotny zdobywca Pucharu Polski w 2008 i 2010 r., wielokrotny medalista Mistrzostw Polski. W roku 2010 zajął 2 miejsce w Pucharze Europy Środkowej. Uczestnik prestiżowych zawodów w skialpiniźmie - Pierra Menta - 2008 i 2009 r. i Patrouille des Glaciers 2010 r. Jest trenerem kajakarstwa górskiego. Na co dzień nauczyciel wychowania fizycznego w Publicznym Gimnazjum w Szczawnicy. Od wielu lat swoją pasją do sportu próbuje zainteresować szczawnicką młodzież.
Celem wyprawy jest przygotowanie do wypraw zimowych w latach następnych. Zawodnikami unifikantami - są przede wszystkim Piotr Tomala, Jacek Żyłka Żebracki i Agnieszka Bielecka, kierownikiem Jerzy Natkański, a jego zastępcą Dariusz Załuski. Poza tym w skład wchodzą bardzo doświadczeni himalaiści i wspinacze jak Marcin Miotk czy Tamara Styś, którzy stanowią dodatkowe wzmocnienie zespołu. Robert Cholewa będzie wsparciem dla wyprawy w parze z jednym Szerpą.
Baza wyprawy znajduje się na lodowcu na wysokości 4750 m n.p.m. Planowane jest założenie trzech obozów. Obóz pierwszy na wysokości 5850 m n.p.m. obóz drugi na wysokości 6600 m n.p.m. oraz obóz trzeci na wysokości 7400 m n.p.m. Droga prowadzi z bazy do obozu pierwszego uszczelnionym lodowcem i dalej od obozu pierwszego do obozu trzeciego północno – wschodnią śnieżną granią masywu, powyżej obozu trzeciego droga trawersuje w terenie śnieżno mikstowym pod wierzchołkiem na jego prawą stronę i dalej prowadzi do szczytu.
Po raz pierwszy góra została zdobyta 13 maja 1960 roku przez szwajcarsko- austriacką wyprawę pod kierownictwem Maxa Eiselina, na wierzchołku stanęli: Kurt Diemberger, Peter Diener, Ernest Forrer, Albin Schelbert oraz Szerpowie Nawang Dorje i Nyima Dorje, ciekawostką jest to, że w wyprawie tej brali również udział Polacy: Adam Skoczylas oraz lekarz wyprawy Grzegorz Hajdukiewicz. Pierwszego polskiego wejścia dokonali w 1980 roku Wojciech Kurtyka i Ludwik Wilczyński. W stylu alpejskim, nową drogą dotarli na wysokość 7500 m n.p.m. na grań, skąd po biwaku w załamaniu pogody zeszli na dół, po tygodniu zdobyli szczyt drogą normalną. Jako pierwsi zimą, na szczycie Dhaulagiri stanęli Andrzej Czok i Jerzy Kukuczka w 1985 roku. W sumie na szczycie góry stanęło do tej pory 12 Polaków i jedna Polka - Kinga Baranowska.
Wyprawa organizowana jest w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy, którego celem jest dokonanie pierwszych wejść zimowych na ośmiotysięczniki.
reklama
reklama