Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Pienińska odsłona festiwalu tegorocznej "XVI Letniej Filharmonii aukso" to propozycja spędzenia trzech dni przy dźwiękach muzyki klasycznej i tanecznej, wśród wyjątkowych osób i w ciekawych miejscach.
O szczegółach wydarzenia mówili podczas środowej konferencji dyrektor festiwalu Justyna Rekść-Raubo, prezes ZEW Niedzica S.A. Grzegorz Podlewski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotr Gąsienica oraz dyrektor Dworku Gościnnego Agnieszka Pietruszka.
Festiwal rozpocznie się od spotkania poświęconego szczególnemu zawodowi jakim jest zawód lutnictwa, o tajnikach i specyfice tego niecodziennego zawodu opowie w czwartek 6. sierpnia w Niedzicy na Zamku Dunajec Jerzy Maślanka - lutnik z zawodu, współpracujący na stałe z czołowymi orkiestrami angielskimi. Spotkanie jest otwarte dla publiczności.
W piątek festiwal zagości w Szczawnicy w Dworku Gościnnym. Na początek organizatorzy proponują spotkanie z kompozytorem Mikołajem Góreckim mieszkającym w Stanach Zjednoczonych. W programie pienińskiej odsłony znajdzie się jego współczesne divertimento w zestawieniu z divertimento Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wieczorem koncert w wykonaniu Marcina Wyrostka (akordeon) finalisty Mam Talent oraz AUKSO Orkiestry Miasta Tychy pod dyr. M. Mosia.
Kulminacją, wielkim finałem będzie sobotni koncert w wielkiej przestrzeni Hali Maszyn Zespołu Elektrowni Wodnej w Niedzicy. Oprócz Marcina Wyrostka i Orkiestry Aukso na koncercie wystąpi siedmioosobowy zespół TANGO CORAZON tworzący tanga we własnych aranżacjach. - Będzie to najlżejszy program jaki prezentujemy podczas festiwalu, znajdziemy tam znane standardy z gatunku piosenki, będzie też akcent muzyki klasycznej, fragment jednej z pór roku Vivaldiego, wejdziemy w świat rozrywki którym zakończymy tegoroczny festiwal - mówiła podczas konferencji Justyna Rekść-Raubo.
Z kolei Grzegorz Podlewski prezes ZEW Niedzica S.A. zaznaczył, że spółka od wielu lat stara się prowadzić aktywną działalność w sferze społecznej, rozumianą m.in. jako wspieranie inicjatyw z obszaru kultury, również tej wyższej. - Zależy nam na tym, by pewne wydarzenia odbywały się w Niedzicy. Stąd pomysł, by wrócić do czasów, gdzie kilkanaście lat temu miały miejsce koncerty w hali maszyn. Wiele się zmieniło w zakresie regulacji prawnych, głównie w temacie wchodzenia na teren elektrowni. Przy odpowiedniej kontroli ten kłopot możemy ominąć i wprowadzić kilkaset osób na halę i w zeszłym roku świetnie nam się to udało - zaznaczył prezes elektrowni.
Agnieszka Pietruszka mówiła o tym, że Dworek Gościnny jest miejscem ludzi z pasją, dlatego w jego działalność idealnie wpisuje się XVI Letnia Filharmonia AUKSO. - Chcemy, by publiczność mogła poznać artystów bardziej, dlatego spotkania i koncerty opatrzone są interakcją z publicznością. Po głównym koncercie, w piątek, będzie możliwość krótkiego spotkania z artystami - mówiła dyrektor Dworku.
Organizacją festiwalu, połączeniem wątków formalnych, różnych przecież podmiotów - organizacji pozarządowej jakim jest stowarzyszenie, spółki Skarbu Państwa, partnera prywatnego i instytucji samorządowej, podjął się Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy. - Dopięte są umowy, współpraca z partnerem prywatnym, z głównym sponsorem. Nie byłoby to możliwe bez wypracowania pewnego poziomu współpracy z ZEW Niedzica. Mamy do siebie zaufanie, bo to nie jest pierwsze większe przedsięwzięcie, które robimy razem - podkreślił Gąsienica. Mówił także o dobrej współpracy z Dworkiem Gościnnym i świetnym przygotowaniu części i poziomu artystycznej festiwalu, które wzięła na siebie dyrektor festiwalu.
Na koniec konferencji prasowej o swojej pasji tworzenia instrumentów smyczkowych opowiedział mieszkający w Londynie od ponad 20 lat lutnik Jerzy Maślanka, na spotkanie z którym zapraszamy już dzisiaj wieczorem do Niedzicy.
reklama
reklama