Podsumowanie Festiwalu Muzyka nad Zdrojami Szczawnica 2014

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.07.31 12:36 / news / czytano 5008 / opinie 0

Zakończył się trwający przez cały lipiec festiwal Muzyka nad Zdrojami, który jest znakomitym dopełnieniem oferty letniej tego pięknego pienińskiego uzdrowiska o koncerty muzyki poważnej na wysokim poziomie, ale z programem tak dobranym, by były miłym zakończeniem wakacyjnego dnia.

Tegoroczna Muzyka nad Zdrojami zabrzmiała już po raz siódmy, a złożyły się na nią cztery różnorodne programy. Festiwal rozpoczął się w Dworku Gościnnym w Szczawnicy koncertem zatytułowanym Przyjaciele świętego Franciszka. Pod tym intrygującym tytułem krył się piękny program muzyczno-poetycki zawierający utwory o św. Franciszku oraz o zwierzętach uzupełniony fragmentami tekstów zaczerpniętych z "Kwiatków św. Franciszka" oraz wierszami poetów polskich. W programie znalazły się utwory Karola Szymanowskiego, w tym fragmenty cyklu Rymy dziecięce, Roberta Schumanna i jego Scen dziecięcych, Modesta Mussorgskiego, Beli Bartoka, Grażyny Bacewicz i inne. Scena zaroiła się od zwierząt: był i "Taniec piskląt w skorupkach" i "Taniec komarów" i śpiew "Kanarka", a w pieśniach pojawiło się prosię, krowa, sroczka, myszki i wiele, wiele innych zwierząt. Artyści: sopranistka Katarzyna Wiwer, na tym koncercie również w roli recytatorki, skrzypaczka - Aleksandra Szwejkowska-Belica, wraz z dziećmi Marysią i Stasiem, również grającymi na skrzypcach oraz pianista Michał Rot znakomicie bawili się konwencją tego koncertu, co rusz wyczarowując nowe nastroje związane z ukazywanymi w muzyce i poezji światami. A były one raz podniosłe, raz żartobliwe, raz poważne, tworząc całość, która trafiła zarówno do dorosłych jak i dzieci. Ten koncert będzie jeszcze długo pamiętany w Szczawnicy.
 
Na drugi koncert organizatorzy zaprosili goÅ›ci do Willi Marta, które to miejsce szczyciÅ‚o siÄ™ w historii Szczawnicy tradycjami zdrojowych koncertów już od lat miÄ™dzywojennych. WystÄ…piÅ‚ duet skrzypcowy Duo Sonore, czyli Ilona NieciÄ…g i Krzysztof Leksycki oraz krakowska aktorka Marta Grabysz.  Program "LeÅ›mian i skrzypce" zaprosiÅ‚ sÅ‚uchaczy do Å›wiata poezji LeÅ›miana przepojonego zapachem malin z malinowego chruÅ›niaka, z mÄ™czÄ…cymi we Å›nie i półśnie DusioÅ‚kami i innymi stworami zapeÅ‚niajÄ…cymi jawiÄ…cymi siÄ™ w skwarne poÅ‚udnie lub dusznÄ… letniÄ… noc. Z poezjÄ… współgraÅ‚a muzyka Twardowskiego, Milhauda, Kleinego i Bacewicz, to zmysÅ‚owa, to figlarna to rozleniwiona latem. Czy po tym koncercie sÅ‚uchacze mieli wieczorem jakieÅ› niezwykle przygody wyobraźni w zakamarkach szczawnickich parków lub nad Grajcarkiem? Tego nie wiemy.
 
TradycjÄ… koncertów festiwalowych jest recital organowy na XIX-wiecznych organach mistrza Falla ze Szczyrzyca, którymi może poszczycić siÄ™ szczawnicki koÅ›ciół Å›w. Wojciecha. Tym razem do koncertowania na tym instrumencie zostaÅ‚ zaproszony organista królewskiej Katedry na Wawelu Witold Zalewski, absolwent krokowskiej Akademii Muzycznej. W bardzo harmonijnie skonstruowanym programie znalazÅ‚y siÄ™ utwory romantyków: Lemmensa, Francka i Dubois, jak i ojców muzyki organowej, za jakich można uznać Buxehudego i Bacha - którego Toccata i Fuga d-moll ucieszyÅ‚a uszy licznie zgromadzonej publicznoÅ›ci - a także kompozycje sÅ‚ynnych polskich kompozytorów-organistów - MieczysÅ‚awa SurzyÅ„skiego i Mariana Sawy z niezwykłą FugÄ… Bolero tego kompozytora. 
 
Na finał organizatorzy przygotowali koncert niezwykły. Chórecki Chamber Choir i jego dyrygent Włodzimierz Siedlik byli inicjatorami światowej prapremiery cyklu "Z pieśni kościelnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, skomponowanego przez mistrza w latach osiemdziesiątych, ale wydanego dopiero pośmiertnie. Premiera koncertowa i płytowa tego zbioru miała miejsce w Krakowie w 2013, a CD z tym wykonaniem otrzymało nominację do nagrody Fryderyk. Zespół, który w tym roku odbywa wielkie turnee z programem Z pieśni kościelnych Henryka Mikołaja Góreckiego zawitał także do Szczawnicy, gdzie dał koncert porywający. Wspaniałe, sprzyjające akustycznie wnętrze kościoła św. Wojciecha wypełniło się dźwiękiem zespołu świetnie dobranego, brzmiącego spójnie, z ogromną rozpiętością skali dynamicznej od skupionego piano po pełnobrzmiące forte. Mistrzostwo kompozytora połączone z interpretacją chórmistrza Włodzimierza Siedlika dało efekt zachwycający świeżością i głębią z jaką te, znane przecież w dużej większości z kościoła, melodie zabrzmiały, zadziwiając tkwiącą w nich potężną siłą emocji. Owacjom nie było końca.
 
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Kulturalny Szlak, a tegoroczny festiwal odbywał się dzięki środkom Województwa Małopolskiego, oraz przy wsparciu Pienińskiego Banku Spółdzielczego w Krościenku oraz Tętnowski Development. Partnerem festiwalu było Uzdrowisko Szczawnica i Spółka Thermaleo. Po tegorocznym, tak udanym festiwalu już czekamy na przyszłoroczny.
 
Od 9 sierpnia zapraszam na barokowy Spisz! Zaczynamy festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2014.





Autor: Rafał Monita
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij