Sacrum i emocje w Niedzicy

Fot. Arch.Organizatora 2019.08.21 16:44 / news / czytano 1533 / opinie 0

Za nami drugi koncert VIII edycji Baroku na Spiszu, który w sobotę 17 sierpnia odbył się w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy. Jednak zanim przed publicznością wystąpił zespół Ensemble del Passato, poznaliśmy nieco bliżej historię zabytkowej świątyni. 

Elżbieta Łukuś, historyk oraz regionalistka pochodząca z Niedzicy, w pasjonującej prelekcji zdradziła melomanom, skąd bierze się wyjątkowość tego miejsca. 

Te niezwykłe wnętrza, w połączeniu z barokową muzyką sakralną kompozytorów włoskich, przeniosły nas w sobotnie popołudnie w inny wymiar. Obok doznań artystycznych jej największą wartością stała się dla nas, melomanów, możliwość zatrzymania. Refleksji nad pięknem muzyki będącej od zarania dziejów tą dziedziną sztuki, która uwrażliwiała człowieka na otaczający świat. 

Nie bez znaczenia jest fakt, iż mieliśmy możliwość obcowania z dziełami włoskich twórców w mistrzowskich interpretacjach zespołu Ensemble del Passato. Solistki Anna Budzyńska i Katarzyna Wiwer, przy akompaniamencie lutnistów Macieja Kończaka i Henryka Kasperczaka, bisowały na życzenie licznie zgromadzonych miłośników barokowego brzmienia. Dziękujemy artystom za obecność i przyjęcie naszego zaproszenia do Niedzicy. Z dzisiejszej perspektywy trudno byłoby wyobrazić sobie VIII edycję naszego festiwalu bez koncertu SACRUM I EMOCJE. 

Jesteśmy wdzięczni Parafii św. Bartłomieja Apostoła za możliwość zorganizowania koncertu w tak pięknej świątyni. Warto wspomnieć, że pierwsze wzmianki historyczne o gotyckim, murowanym kościele w Niedzicy pochodzą z roku 1325, a jej fundatorem był węgierski magnat Kokosz Berzeviczy. Miejsce to zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter wystrojowi z różnych epok. Jednym z najpiękniejszych jego elementów jest bez wątpienia późnobarokowy ołtarz, a także dekoracje malarskie o rokokowych motywach. 

Równocześnie przypominamy Państwu, że już w następny weekend czekają nas na Spiszu kolejne emocje. Trzeci z tegorocznych koncertów odbędzie się w Nowej Białej, sąsiadującej z malowniczym Przełomem Białki. W piątek 23 sierpnia o godz. 18.00 spotkamy się w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej na koncercie zespołu Scepus Baroque. Na program wieczoru pt. NARZECZONA CZY MNISZKA? TĘSKNOTA ZA OBLUBIEŃCEM złożą się utwory mniszek- kompozytorek, które zespół wykona wspólnie z aktorką Anną Bugajską. Pół godziny przed koncertem o historii XVIII- wiecznej świątyni opowie ks. Tadeusz Korczak z Parafii św. Katarzyny. Zapraszamy w imieniu organizatora- Fundacji Kulturalny Szlak. 


Tradycyjnie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, bez których kolejna edycja festiwalu nie byłaby możliwa. VIII Festiwal Barok na Spiszu Niedzica 2019 realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, przy wsparciu Mecenasa: ZEW Niedzica SA oraz we współpracy z Gminą Łapsze Niżne; jej Włodarzowi Panu Wójtowi Jakubowi Jamrozowi nisko się kłaniamy. Nasze działania na Spiszu wspierają również: Muzeum-Zamek w Niedzicy, Stowarzyszenie Historyków Sztuki, Gminny Ośrodek Kultury w Niedzicy, Muzeum Tatrzańskie, Jurgów Ski, Kotelnica Białczańska i Orle Gniazdo w Sromowcach. 

Patronat honorowy nad Festiwalem objęli Marszałek Małopolski Witold Kozłowski oraz Wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz. 

Patroni medialni wydarzenia to Radio Kraków, Pieninyinfo.pl, Tygodnik Podhalański, Podhale Region, Gość niedzielny, TV Podhale, Na Spiszu, Niedzica.espisz.pl, Watra.pl i  Małopolskaonline.pl
Autor: Kinga Dyndowicz
Zdjęcia: Arch.Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij