Odpust ku czci św. Marcina z Tours w Grywałdzie

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.11.11 20:45 / news / czytano 6517 / opinie 0

Kościół katolicki wspominał dzisiaj św. Marcina biskupa z Tours, założyciela pierwszych klasztorów w kościele zachodnim, mnicha a w młodości żołnierza.

W Grywałdzie co roku w Narodowe Święto Niepodległości i zarazem dniu wspomnienia św. Marcina z Tours, biskupa w kościele katolickim, odbywa się odpust parafialny. Jest to wielka parafialna uroczystość. Suma odpustowa rozpoczęła się o godz. 11.00 i odprawiona została w koncelebrze ks. Kazimierza Trybuła, ks. proboszcz Józefa Banii oraz ks. Marcina Jarka. 

Święty Marcin urodził się w Pannonii (dzisiejsze Węgry) około roku 316. Rodzicie byli poganami. Mając zaledwie 15 lat wstąpił do służby wojskowej, którą odbywał w Galii. Mając 18 lat przyjął chrzest, porzucił służbę wojskową i założył klasztor w Liguge. Prowadził w nim życie monastyczne pod kierunkiem św. Hilarego. Z czasem został kapłanem i biskupem Tours. Był pasterzem swojego ludu, zakładał klasztory, pouczał duchowieństwo i gorliwie głosił Ewangelię. Zmarł w roku 397. W ikonografii spotykamy go na koniu, gdy odcina połę swego płaszcza, by nakryć nią zziębniętego żebraka.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij