Środa Popielcowa - początek Wielkiego Postu

Fot. pl.wikipedia.org/wiki/Popielec 2014.03.05 12:43 / news / czytano 4504 / opinie 0

Przypadający na dziś Popielec, rozpoczyna w Kościele katolickim trwający 40 dni okres Wielkiego Postu. Dla wiernych jest on wezwaniem do pokuty i przemiany życia, tj. wewnętrznego nawrócenia.

Środa Popielcowa - nazwa przyjęta z obrzędu posypywania głów popiołem. W liturgii symbolowi temu towarzyszą wypowiadane przez posypującego głowę kapłana słowa: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" lub "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Obrzęd jest gestem uznania  niewystarczalności i zależności człowieka od Boga. Tradycja tego znaku pokuty sięga VIII wieku. Od XI stulecia zwyczaj ten jest praktykowany w całym Kościele. Popiół pochodzi ze spalonych palm, poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku. 

Wierzących tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość i post. Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście tylko osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. Katolików obowiązuje w Popielec post ścisły, co jest jednoznaczne z jednym posiłkiem do syta, z wykluczeniem potraw mięsnych. 
 
Okres Wielkiego Postu jest dla praktykujących katolików wezwaniem do odnowienia życia i nawrócenia. Od jego początku, aż do Wigilii Paschalnej, nie mówi się podczas Mszy świętej Alleluja. W każdy piątek w kościołach odprawiane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej, a w niedzielę nabożeństwo Gorzkich Żali.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: pl.wikipedia.org/wiki/Popielec
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij