2014.09.11 10:48 / news / czytano 3534 / opinie 0
Na pożegnanie lata i powitanie jesieni w Pieninach rozpoczyna się 4 edycja projektu "Czyste Góry Czyste Szlaki" - cykl edukacyjnych akcji społecznych. Wolontariusze i pasjonaci gór pojawią się we wrześniu (19-21.09.2014) w masywie Trzech Koron.
Zapraszamy już od piątku 19 września do Schroniska Trzy Korony. Tradycyjnie ognisko i nocne wyjście na wschód słońca z Okrąglicy. W sobotę przejdziemy wszystkimi szlakami prowadzącymi przez masyw Trzech Koron by posprzątać pozostałości po pseudo turystach. Wieczorem ognisko i grillowanie. Niedziela to dzień gdzie każdy będzie mógł wypocząć aktywnie. Spływ tratwami czy pontonami na Dunajcu, spacer Drogą Pienińską wzdłuż Dunajca, wycieczka rowerowa przez Słowację czy na pobliskie zamki i zaporę w Czorsztynie.
Zgodnie z sugestią Dyrektora Pienińskiego Parku Narodowego Pana Michała Sokołowskiego, podobnie jak przed rokiem, sprzątanie Pienin w ramach akcji Czyste Góry Czyste Szlaki, rozszerzamy także na obszar "Małe Pieniny". Teren ten jest objęty ochroną w systemie Natura 2000.
Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując. Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media. Wśród nich są już: Ministerstwo Środowiska, "Jan Niezbędny", Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, National Geographic Polska, Polski Związek Alpinizmu, Magazyn Górski NPM a grono wsparcia ciągle się powiększa.
Organizatorem cyklu akcji od kilku lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i niestrudzonym koordynatorem jest podróżnik, taternik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak. Kilkadziesiąt zorganizowanych akcji, tony zebranych śmieci z udziałem kilku tysięcy osób.
Schronisko jest już na ten termin w całości zarezerwowane dla uczestników akcji, ale jest też możliwość przyjechania z własnym namiotem i rozbicia na łące obok schroniska. Dołączając do akcji i rezerwując nocleg, należy podać informację że jest się uczestnikiem oraz należy podać wybrany szlak.
noclegi:
Schronisko PTTK Trzy Korony
Sromowce Niżne, ul.Sobczańska 91
34-443 Sromowce Wyżne
Tel: +48 18 262 98 23, +48 609 668 528
e-mail: trzykorony@trzykorony.pl
www.trzykorony.pl
(także pod namiotami)
W schronisku znajduje się wypożyczalnia rowerów (25 szt)
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na adres klubpodroznikow@gmail.com podając: Imię, planowana trasa przejścia (szlak) forma noclegu (schronisko, namiot lub kwatera w Sromowcach), w tytule maila prosimy podać: "Pieniny 2014".Te informacje pozwolą nam jak najlepiej przygotować dla Was noclegi, ognisko, worki na początkach szlaków, koszulki okolicznościowe, dyplomy, upominki dla aktywnych itp. W mailu zwrotnym prześlemy informację potwierdzającą udział oraz dostępność noclegu.
Wydawca map firma Compass jak zawsze przekazuje nam mapy rejonu naszych działań. Pierwsze 50 osób otrzyma mapę Pienin by łatwiej zwiedzać i sprzątać na szlakach.
UWAGA:
Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie akcją, konieczne jest przesłanie maila ze zgłoszeniem. Będzie z nami ekipa z ZG PTTK oraz "JAN NIEZBĘDNY".Miejsc zabraknie na pewno.
Nie pobieramy żadnych opłat czy wpisowego !!! Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, wyznanie czy kolor skóry! Każdy uczestnik pokrywa wyłącznie koszty własne. Zapraszamy na wielkie grillowanie w sobotni wieczór. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, każdy uczestnik otrzyma "zestaw na grilla".
Autor: Oprac. red.
Źródło: klubpodroznikow.com