2015.12.21 23:38 / news / czytano 3255 / opinie 0
Za nami pierwszy kwartał II edycji AME. Dwa razy w miesiącu w sobotnie przedpołudnie, Pawilon Informacyjno-Wystawowy w Niedzicy staje się Akademią dla 115 uczniów z 13 szkół podstawowych z gmin Czorsztyn, Krościenko, Łapszy Niżnych i Nowego Targu.
Honorowy Patronat nad Akademią objęła AGH im. Stanisława Staszica w Krakowie, pod przewodnictwem Pana prof. dr hab. inż. Wojciecha Suwały - Dziekana Wydziału Energetyki i Paliw w Katedrze Zrównoważonego Rozwoju Energetycznego i Pani dr inż. Magdaleny Dudek – Adiunkta Wydziału Energetyki i Paliw. AGH dwa razy w roku wraz ze swoimi studentami i doktorantami, organizuje w ramach Akademii – Laboratorium Naukowe w Niedzicy.
AME jest programem pozalekcyjnym prowadzonym przez wykładowców akademickich z krakowskich uczelni wyższych. Powstała, by wspierać motywację uczniów mieszkających na terenie Pienin, Podhala i Spisza do nauki i odkrywania ciekawych zawodów, budowania relacji z rówieśnikami z sąsiednich miejscowości oraz inspirowania w odkrywaniu zainteresowań, poprzez spotkania z ciekawymi wykładowcami i pasjonatami. Jej uczestnicy, na żywym organizmie, jakim jest ZEW Niedzica, mają szansę dowiedzieć się m.in. tego, jak wykorzystywać naturalne zasoby do produkcji energii elektrycznej.
W październiku młodzi studenci wybrali się aż na trzy wyprawy naukowo-badawcze. Pierwsza zaprowadziła ich do laboratorium fizyki w elektrowni, gdzie dr Adrian Dybczak zaprosił studentów do poznania tajników powstawania energii. Na drugą wyprawę do świata „Gry o prąd” młodzi uczestnicy AME wybrali się z Panią Anią Machacz. A na czele trzeciej wyprawy w poszukiwaniu zaginionej Bagdad Bartery, po tajemniczych zakątkach elektrowni, stanął tajemniczy Sherlock Holmes. Studenci zostali podzieleni na dwie grupy: Nicoli Tesli oraz Henryka Niewodniczańskiego, w których będą przez najbliższe miesiące odkrywać wiedzę z zakresu fizyki, chemii, ekologii oraz odnawialnych źródeł energii.
Podczas listopadowych zajęć w Akademii grupa Nicoli Tesli poznawała technikę wywoływania i komponowania własnych zdjęć techniką zwaną cyjanotypią. Powstały piękne prace, które zostaną wyeksponowane w Herbaciarni u Sherlocka w maju 2016. Uczniowie w grupie Henryka Niewodniczańskiego – śledząc przez chwilę życie rzeczy codziennego użytku jakie ich otaczają, dowiedzieli się, że mogą nadać nowe życie przedmiotom, które często chce się wyrzucić. Taki proces zmiany przeznaczenia rzeczy i nadania im nowego zastosowania nazywa się recyclingiem. Na kilka godzin uczniowie stali się architektami i wynalazcami, projektując i wykonując własnego pomysłu meble do siedzenia.
Grudniowe warsztaty były smaczne i trochę wybuchowe. Grupa uczniów Henryka Niewodniczańskiego pod opieką Pani Moniki Aksamit-Koperskiej z UJ, przeniosła się na chwilę do laboratorium chemicznego, poznając tajniki kuchni molekularnej. Uczniowie podczas zajęć poznali odpowiedzi na takie pytania jak:
•Czy mamy w kuchni erlen majerkę?
•Czy pod wpływem temperatury, rozplątujemy czy splątujemy białko?
• Ile gotuje się jajko na miękko?
•Czy proszek do pieczenia i soda oczyszczona działają tak samo czy inaczej?
• Czy miód jest kwaśny?
• W jakiej temperaturze lubią się mnożyć bakterie?
•Czy witamina B lubi wodę i czy jest wrażliwa na temperaturę?
•Czy cukierki z chemicznego punktu widzenia to naprawdę szkło?
•Co to jest: węgiel + wodór + tlen?
•Czym jest gluten?
Druga grupa, pod patronem Nicoli Tesli przeniosła się w świat wulkanów i dinozaurów. Dr Agata Jurkowska, palentolog z pasji i wykształcenia, a na co dzień pracująca w AGH, zabrała nas w wirtualną podróż po świecie wulkanów, tłumacząc czym różnią się od siebie: lawa, lawy wulkaniczne, bomby wulkaniczne i pył. Zastanawiałeś się kiedyś czy w naszym regionie mamy wulkany? Gdzie jest najwięcej czynnych wulkanów? Jak duży jest Pierścień Ognia? A dlaczego tak naprawdę wyginęły dinozaury? Uczniowie Akademii już znają odpowiedzi na te pytania. Każdy uczeń podczas warsztatów własnoręcznie wykonał skamieniałości oraz otrzymał swoją pierwszą skałę do badania.
Kolejne zajęcia odbędą się już na początku Nowego Roku. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia Akademii na: www/facebook.com/zewniedzica
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, Zarząd Spółki ZEW Niedzica S.A. i Pracownicy Elektrowni składają serdeczne życzenia radości, dobroci i pokoju dla wszystkich rodziców i nauczycieli. A naszym młodym uczniom, by z odwagą odkrywali i rozwijali swoje talenty pamiętając zawsze, że ”nie ma rzeczy niemożliwych dla kogoś, kto nie musi ich zrobić sam” – Wliam Wyler.
Autor: Natalia Niemiec
Zdjęcia: Arch. ZEW Niedzica S.A.