Laserowa precyzja przy tworzeniu metalowych ażurów (art. sponsorowany)

Fot. 2021.02.04 10:17 / news / czytano 1193 / opinie 0

Precyzyjne cięcie w twardych materiałach stało się banalne, odkąd wkroczyliśmy w erę laserów. Lasery mimo swojej niepozornej wiązki światła ma wielką moc. 

Dzięki cięciu laserowemu możemy uzyskać najbardziej skomplikowany kształt w materiałach, w których inna metoda nie byłaby tak precyzyjna. Nic dziwnego, że cięcie laserem stało się jednym z najczęściej używanych sposobów obróbki różnego rodzaju tworzyw. Stosuje się je nie tylko w wielu branżach zaczynając od górnictwa, przez budownictwo, a kończąc na produkcji dekoracji czy części do AGD. Często nie zdajemy sobie sprawy jak dużo rzeczy z naszego najbliższego otoczenia zostało zrobionych właśnie za pomocą wiązki lasera.

Precyzyjne połączenie najnowszej technologii
Cięcie laserowe to technologia rozdzielania termicznego, która wykorzystuje wzmocniony elektromagnetycznie promień światła i gaz techniczny wyróżniający się wysokim poziomem czystości np. azot i tlen. Dzięki temu laser może przepalać powierzchnię, topić ją lub przecinać. Zachodzi to dzięki procesowi sublimacji. Inne metody cięcia laserowego to spalanie lub stapianie. Dzięki temu możliwe jest przecinanie stalowych powierzchni. Oprócz tego cięcie laserowe można używać dla materiałów takich jak aluminium, stale kolorowe tj. miedź, mosiądz.

Proces, który wykroi każdy kształt
Sam proces nie jest skomplikowany – dzięki sterowaniu CNC możliwe jest wycinanie z arkuszy danego materiału dowolnych najbardziej skomplikowanych kształtów z dokładnością aż do 0,1 mm. Wiązka lasera trafia w powierzchnię materiału i bardzo silnie ją podgrzewa, aż stopi się lub odparuje całkowicie. Właśnie wtedy, gdy wiązka lasera cała wniknie w materiał w danym punkcie, rozpoczyna się właściwy proces cięcia, który powoduje rozdzielenie się materiału. Metoda ta jest nie tylko dokładna, ale również zapewnia redukcję strat materiałowych i zadowalający efekt końcowy, który nie wymaga dalszej obróbki i wykańczania. Poza tym można jednocześnie ciąć kilka arkuszy oczywiście w zależności od grubości materiału.

Parametry dostosowane do danego tworzywa
Parametry cięcia wiązką laserową zależą przede wszystkim od materiału jaki chcemy ukształtować. Należy dopasować parametry do danego tworzywa – można skonsultować to ze specjalistą lub wyszukać w Internecie. Po ustawieniu lasera wykona on skrupulatnie powierzoną mu pracę. Niemniej jednak osoba, która obsługuje ten sprzęt powinna odpowiednio zaznajomić się nie tylko ze specyfikacjami dotyczącymi materiałów i obsługi urządzenia, ale również procedur zachowania procesów bezpieczeństwa.

Metoda pełna zalet nawet dla najbardziej wymagających
Do najważniejszych powodów, dla których warto rozważyć tę metodę cięcia jest fakt, że jest ona odpowiednia dla wielu różnych rodzajów materiałów zarówno organicznych jak i nieorganicznych. Efekt jaki uzyskujemy po wyjęciu ciętego materiału jest efektem końcowym, nawet jeśli chodzi o użycie przy cięciu tkanin. Dzięki zastosowaniu lasera automatycznie uszczelniane są cięte krawędzie co zapobiega strzępieniu się obrzeży.

Wybierając metodę z jakiej chcemy skorzystać przy realizacji projektów ważne jest, aby mieć przede wszystkim na uwadze to, co jest naszym priorytetem. Jeśli jest to doskonała precyzja przy jednoczesnej konieczności zachowania skrupulatnych wymiarów i wykrojenia skomplikowanych niczym ażurowy haft wzorów najlepszym wyborem będzie właśnie cięcie laserem. Metoda ta będzie również uniwersalnym rozwiązaniem w przypadku różnych tworzyw dzięki temu zaoszczędzony zostanie czas na szukanie innych rozwiązać dla innego materiału.





Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij