Nietypowe spotkania z twórczością H. Sienkiewicza w krościeńskim Liceum

Fot. Arch.Szkoły 2016.12.20 19:35 / news / czytano 4293 / opinie 0

W czwartek, 15. grudnia, odbył się apel poświęcony upamiętnieniu życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, który jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w. W uznaniu jego zasług i roli, jaką odegrała twórczość pisarza w wychowaniu wielu pokoleń Polaków, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

W krościeńskim Liceum  z tej okazji zorganizowano cykl konkursów związanych z twórczością Noblisty, a spotkanie było ich podsumowaniem.

Pierwszy konkurs dotyczył znajomości  filmowych adaptacji powieści „Ogniem i mieczem” oraz „ Quo vadis”. Swoją wiedzę na ten temat sprawdzali wszyscy uczniowie, ale tylko jedna uczennica, Agata Sopata z kl. IA prawidłowo odpowiedziała na wszystkie pytania i odebrała z rąk Dyrektora dyplom i nagrodę.

W drugim konkursie kilkanaścioro uczniów współzawodniczyło w pięknym czytaniu wybranych przez siebie fragmentów prozy H. Sienkiewicza. Wszyscy przedstawili bardzo emocjonalne interpretacje, a najlepszymi okazali się: Weronika Marciszewska z kl. IB (I miejsce), Gabriela Kacik z kl. IB (II miejsce) oraz Michał Kwaśniowski i Rafał Kozielec (III miejsce). Uczniowie ci przedstawili przed społecznością szkolną czytane przez siebie fragmenty, słuchacze nagrodzili ich brawami, a Dyrektor Robert Dębski wręczył dyplomy i nagrody książkowe.

Następnie nadszedł czas na rozstrzygnięcie trzeciego konkursu. Każda z klas miała obowiązek wspólnie przygotować strój żeński i męski inspirowany twórczością Noblisty.

Przedstawiciele klas przy dużym aplauzie widzów zaprezentowali wspaniałe stroje, a komisja konkursowa w składzie: Dyrektor, R. Dębski, nauczycielka ze SP w Szczawnicy, Pani Anna Manowska, nauczyciele - Jacek Dusik i Wanda Mikołajczyk,  oraz przewodnicząca SU – Joanna Kulasik oceniła pomysłowość, oryginalność, wkład pracy i estetykę, a następnie wyłoniła zwycięzców. I tak w kategorii ”Strój męski”  najciekawsze okazało się przebranie ucznia z klasy IIIb - Kalego z powieści „W pustyni i w puszczy”, natomiast w kategorii „Strój damski” zwyciężyła Helena z „Ogniem i mieczem”, w którą wcieliła się uczennica z klasy IIB.

Pan Dyrektor wręczył nagrody wyróżnionym klasom, a na zakończenie zaprosił do prezentacji przybyłych do naszej szkoły miłych gości – uczniów ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Szczawnicy.Pięknie przebrani uczniowie z różnych klas szkoły podstawowej wspaniale zaśpiewali dla nas dwie pieśni związane z H. Sienkiewiczem i zaskoczyli nas odwagą oraz różnorodnością przygotowanych przez siebie strojów.





Autor: Jadwga Wolska
Źródło: LO Krościenko n.D
Zdjęcia: Arch.Szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij