Pieniński Festiwal Kultur Górskich Łemków, Rusnaków i Górali

Fot. Janusz Wojtarowicz 2014.07.27 13:35 / news / czytano 12519 / opinie 0

Pomimo złej pogody na Ryneczku w Jaworkach odbyła się VIII edycja tego cyklicznego festiwalu.

Podczas występów scenicznych uczestnicy mieli okazję spróbować lokalnych potraw, podziwiać lokalne regionalne ubiory, wysłuchać licznych opowieści o koegzystencji odmiennych kultur na ziemi pienińskiej. Odczytywana była również poezja góralska jak i łemkowska. 

Na scenie zaprezentowały się zespoły Kapela Jaworcanie, Zespół Pieśni i Tańca "Juhasy" wraz z chórem "Jaworczanie". Zespół Regionalny im. Jana Malinowskiego wystawił fragment sztuki "Wesele Góralskie" - Cepiny, która ukazuje życie górali pienińskich w bogatych zwyczajach weselnych, ujętych w unikatowej narracji.

Na koniec festiwalu wystąpił gość specjalny zespół "Słowiany" prezentujący folklor łemkowski, grający folk-rock z nutą ukraińską. Grupa została założona przez małżeństwo z Ukrainy, absolwentów Akademii Muzycznej Oleksandra i Iryny Dracz. Zespół zagrał w składzie; Iryna Dracz – wokal, Oleksandr Dracz – akordeon, Piotr Galiński – gitara elektryczna, wokal, Agnieszka Plewińska – skrzypce, Sobiesław Pawlikowski – bas, wokal, Marek Wożniak - bębny.

- Cieszę się na terenie Jaworek działa prężnie Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, które jest głównym organizatorem dzisiejszej imprezy kulturalnej. Miasto wspiera inicjatywę tutejszych mieszkańców. Dziękuje Panu Jerzemu Palowi oraz Panu Filipowi Ikoniakowi, który jest tutaj swego rodzaju dobrą duszą- mówił obecny wczoraj wieczorem w Jaworkach burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda.

Imprezę poprowadzili Jerzy Pal prezes Stowarzyszenia na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, Andrzej Dziedzina-Wiwer poeta i gawędziarz, "encyklopedia" pienińskiej kultury, oraz Filip Ikoniak rodem Rusnak. Organizatorami festiwalu byli Stowarzyszenie na Rzecz Promocji i Rozwoju Jaworek, Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy, Urząd Miasta i Gminy Szczawnica przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij