Szczawnica: Publiczne Gimnazjum im. ks. prof. Józefa Tischnera Szkołą Demokracji

Fot. Arch.Szkoły 2016.06.20 14:51 / news / czytano 2759 / opinie 0

Szczawnickie Publiczne Gimnazjum znalazło się w elitarnym gronie 87 demokratycznych szkół w Polsce i jako jedyne na Podhalu.

W pilotażowym programie Centrum Edukacji Obywatelskiej wystartowało prawie 500 szkół, do finału udało się dojść tylko najlepszym.

- Udało nam się spełnić wszystkie siedem kryteriów,które są kluczowe do istnienia w szkole dobrych warunków do rozwoju samorządności i partycypacji uczniowskiej,a także kształtowania postawy obywatelskiej uczniów i uczennic - pisze w komunikacie Samorząd Uczniowski szkoły.

Kryteria zawierają się w siedmiu obszarach:
Wybory reprezentacji
Komunikacja i media
Działania uczniów
Podejmowanie decyzji
Uczenie się i nauczanie
Zasoby i kwestie formalne
Otwarta szkoła

Do programu zgłaszały się zespoły szkolne złożone z nauczyciela lub nauczycielki oraz 2-8 uczniów i uczennic, konieczna była również współpraca z dyrekcją. Projekt wymagał od nas dużego zaangażowania i pracy wielu uczniów. Zadaniem zespołu było: po pierwsze zdiagnozowanie działania szkoły w każdym z obszarów, a następnie, w oparciu o wyniki diagnozy, przygotowanie i wprowadzenie w życie planu poprawy funkcjonowania tych obszarów, które tego wymagały. W całym procesie zespół szkolny był wspierany przez mentorkę CEO.

Certyfikat przyznawany jest na dwa lata, także do końca 2017 roku możemy chwalić się, że chodzimy do szkoły, w której przestrzegane są prawa demokracji, a uczniowie mają niebagatelny wpływ na życie szkoły.

Zdjęcia: Arch.Szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij