Szlachetna Paczka 2014 - uczniowie ZPO w Łapszach Niżnych włączyli się w akcję

Fot. 2014.12.10 10:21 / news / czytano 3054 / opinie 0

Każdy powinien sam radzić sobie w życiu. Bywają trudne sytuacje życiowe, wtedy pomoc może stać się inspiracją do zmiany.

Dlatego w Paczce jednym rodzinom pomagamy, a innym - nie. Nie pomagamy, gdy ktoś żyje z tego, że wygląda na biednego. Paczka byłaby kolejnym łupem. Pomagamy ludziom, których bieda wykluczyła z życia społecznego i potrzebują impulsu do zmiany. Świat wokół nich się nie zmieni. Ale mogą znaleźć nowe pomysły i odbudować siły wewnętrzne, aby uwierzyć w siebie.

Ruszyła XIV edycja „Szlachetnej Paczki” - ogólnopolskiego projektu pomocy rodzinom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej, realizowanego przez Stowarzyszenie Wiosna i ks. Jacka Stryczka z Krakowa. Nasza szkoła bierze udział w tej akcji po raz szósty, organizacją zajmuje się SKC naszej szkoły we współpracy z parafią św. Kwiryna w Łapszach Niżnych. Do tej pory przez te kilka lat pomogliśmy 27 rodzinom z Małopolski, świętokrzyskiego i Podkarpacia.

W tym roku wybraliśmy cztery rodziny: 1) rodzina, gdzie jest czwórka dzieci w tym jedno z mózgowym porażaniem dziecięcym, a drugie z niepełnosprawnością intelektualną, 2) rodzina z trójką dzieci, gdzie z kolei matka jest niepełnosprawna, a dwoje dzieci ma problemy zdrowotne i rozszczep podniebienia, 3) to rodzina również wielodzietna wychowująca szóstkę dzieci w tym najmłodszą dziewczynkę z Zespołem Downa, 4) rodzina to rodzina z czwórką małych dzieci. Dla każdej  rodziny przygotowywana jest lista podstawowych potrzeb, listy te zamieszczamy poniżej, a pokserowane kartki będą dostępne u Barbary Kowalczyk i uczniów SKC. Do 9 grudnia w szkole będziemy zbierać:

Żywność trwałą: typu: Herbata, Kawa, Ryż, Kasza, Makaron, Mąka, Cukier, Olej, Dżem, Konserwy mięsne, Konserwy rybne, Warzywa w puszkach płatki śniadaniowe, słodycze, kakao rozpuszczalne, Środki  czystości typu: Proszek do prania, płyny czyszczące, płyn do mycia naczyń, Szampon, Pasta do zębów, Szczoteczka do zębów, Mydło. Pomoce szkolne np. Zeszytów, Bloków, Kredek, Piórników, Przybory do pisania zabawki czy ubrania według list dla rodzin. Ubrania i buty mogą być używane, ale w dobrym stanie, najbardziej potrzebne są jednak: żywność, buty i środki czystości. Potem paczki będą pakowane i 13 grudnia będą zawiezione do magazynu, skąd wolontariusze odwiozą je do potrzebujących rodzin. Kontakt i informacje – członkowie SKC i opiekun koła: Barbara Kowalczyk

OPISY  POTRZEB  RODZIN, DLA KTÓRYCH W TYM ROKU PRZYGOTOWUJEMY SZLACHETNE PACZKI:
Opis rodziny: Pani Agnieszka (38 l.) i Pan Janusz (43 l.) wychowują trójkę dzieci: Izabelę (14 l.), Patryka (12 l.) i Szczepana (2 l.). Oboje rodzice są na rencie. Pani Agnieszka ma całkowitą niezdolność do pracy(niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym), a Pan Janusz ma stwierdzoną częściową niezdolność do pracy (rozszczep podniebienia), dorabia więc dorywczo. Jednak Pani Agnieszka, mimo swych ograniczeń, nie załamuje się. Okazuje  dzieciom wiele czułości. Jest dumna, że dzieci chodzą do normalnej szkoły, chociaż dwoje ma problemy zdrowotne (m. in. rozszczep podniebienia). Dba o mieszkanie na miarę swych możliwości. Pomaga Jej w tym mąż. Rodzina, choć boryka się z problemami, stanowi zgodną, kochającą się gromadkę Dla córki potrzebują  łóżka czy tapczanu - Iza śpi na podłodze w śpiworze. Bardzo ucieszyliby się z żywności, przydałyby się również nowe buty, bo stare są już za małe i zniszczone. Domownicy będą wdzięczni za każdą pomoc. Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Kawa, Ryż, Kasza, Makaron, Mąka, Cukier, Olej, Dżem, Konserwy rybne. Produkty dla niemowląt: Bobo Frut, kaszka, płatki do mleka. Inne: mleko 3,2%
Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyny czyszczące, Płyn do mycia naczyń, Szampon, Pasta do zębów, Mydło/żel myjący, Artykuły dziecięce: pampersy 6 - 11 kg, chusteczki nawilżone, puder. 

Odzież:
LpPłećRodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe)Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.)RozmiarSylwetkaUwagi   
1KzimowakurtkaS/Mszczupłaczarna   
2Mdżinsy162 cmszczupla   
3Mdresik92 cmszczupła   
4Mśpioszki92 cm   
5Kprzejściowabluza, bluzka170 cm Mszczupła   
6Mprzejściowespodnie176 98 cm pasXL 
 
Obuwie: 
LpPłećRodzaj (letnie / zimowe / przejściowe)Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.)RozmiarUwagi   
1Mzimowetrapery42   
2Mzimowekozaki24   
3Mzimowekozaki lub trapery43 
Wyposażenie mieszkania: Kołdra, Pościel. Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: łóżko lub tapczanik. 
Specjalne upominki: Pan Jan-woda po goleniu, Pani Agnieszka-dezodorant, Iza-woda toaletowa, Szczepan-autko, Patryk – piłka do nogi. Rodzina prosi szczególnie o: żywność, środki czystości, buty, łóżko dla Izy.,

Opis rodziny: Pani Zofia (42 l.) i pan Wojtek (42 l.) wraz z czwórką dzieci: niepełnosprawnym ruchowo (cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce) Szymonem (19 l.) wymagającym rehabilitacji, Olą (19 l.), niepełnosprawnym intelektualnie Andrzejem (9 l.) i Kasią (6 l.) tworzą kochającą się rodzinę. Na co dzień pani Zofia zajmuje się domem i dziećmi, szczególnie niepełnosprawnym Szymonem i Andrzejem. Pracę dorywczą podejmuje tylko pan Wojtek. Rodzina prowadzi małe gospodarstwo rolne. Utrudnieniem jest podnoszenie i przenoszenie Szymona z wózka inwalidzkiego. Młodszy Andrzejek od 4 lat przechodzi różne badania. Jeszcze nie został zdiagnozowany, ale prawdopodobnym rozpoznaniem jest autyzm. Rodzina podejmuje walkę każdego dnia, jest bardzo zdeterminowana, przy tym wdzięczna za wszystko. Potrafi docenić to, co już posiada. Pani Zofia i Pan Wojtek są dumni z dzieci, ale przede wszystkim z jedności, która panuje w rodzinie. Rodzina wspiera się wzajemnie i pomaga sobie nawzajem. Najbardziej potrzebują żywności i środków czystości. Pani Zofia nieśmiało prosi również o pościel.

Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Ryż, Kasza, Makaron, Mąka, Cukier, Olej, Warzywa w puszkach.
Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyny czyszczące, Szampon, Pasta do zębów, Mydło/żel myjący

Odzież:
LpPłećRodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe)Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.)RozmiarSylwetkaUwagi   
1Mzimowakurtka140 cm wzrostuszczupły   
2Mzimowakurtka122 cm wzrostuszczupła 
Obuwie:  
LpPłećRodzaj (letnie / zimowe / przejściowe)Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.)RozmiarUwagi   
1Mzimowekozaki35   
2Kzimowekozaki32 

Pomoce szkolne: Bloki, Kredki, Plecak- plecak dla Oli (19 lat)
Inne: Ręczniki, pościel 200 cm x 140 cm. Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: Żelazko i mikrofalówka. Stare żelazko się zepsuło, a mikrofalówka ułatwiłaby przygotowywanie posiłków i zaoszczędziła bardzo czas. Rodzina dodaje również, że nie są to niezbędne sprzęty w domu, ale na pewno ułatwiłyby życie.
Specjalne upominki: Szymon ucieszy się z książki o słynnych osobach, bo lubi czytać, Ola – tusz do rzęs, Kasia – klocki typu Lego, Andrzej - klocki typu Lego, Pan Wojtek – perfumy męskie, Pani Zofia –książka kryminał.
Rodzina prosi szczególnie o: żywność, środki czystości, pościel,

Opis rodziny: Pani Katarzyna (40 l.) wraz z panem Leszkiem (44 l.) wychowują szóstkę wspaniałych dzieci: Kamilę (13 l.), Damiana (12 l.), Szymona (10 l.), Bartosza (9 l.), Konrada (6 l.) i najmłodszą Gabrysię (4 l.)-cierpiącą na Zespół Downa. Pan Leszek jest jedynym żywicielem ośmioosobowej rodziny i ciężko pracuje na jej utrzymanie. Pani Katarzyna z pomocą męża całym sercem opiekuje się dziećmi i prowadzi dom. Rodzice robią wszystko co ich w mocy, by dzieciom zapewnić dobre warunki. Jednogłośnie stwierdzają, że najbardziej w życiu są dumni właśnie z dzieci, które dobrze się uczą, uczęszczają też na wiele dodatkowych zajęć w szkole i poza (zespół góralski, kółka sportowe i lekcyjne, uczą się grać na instrumentach), są aktywne. Domownicy szanują siebie nawzajem i są dla siebie bardzo serdeczni. Rodzina najbardziej potrzebuje środków czystości i obuwia na nadchodzącą zimę. Będą też wdzięczni za odkurzacz, ponieważ stary wciąż się psuje. Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Kawa, Olej, Konserwy rybne, Warzywa w puszkach
Inne: płatki smakowe i zwykłe do mleka, kakao, kawa Inka, masło, mleko kartonowe
Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyn do mycia naczyń, Szampon, Pasta do zębów

Odzież:
LpPłećRodzaj (letnie/zimowe/ przejściowe)Kategoria (bluzka, spodnie, kurtka itp.)RozmiarSylwetkaUwagi   
1Mzimowakurtka122 cm wzrostuszczupły 
 
Obuwie:   
LpPłećRodzaj (letnie / zimowe / przejściowe)Kategoria (klapki, tenisówki, kozaki itp.)RozmiarUwagi   
1Kzimowekozaki37bez obcasów   
2Mzimowekozaki41   
3Mzimowekozaki39   
4Mprzejściowesportowe halówki36   
5Mprzejściowesportowe halówki33   
6Ksportoweadidasy36 

Pomoce szkolne: Kredki, przybory do pisania.
Inne: pościel dwuosobowa ok. 180 cm x 200 cm, dwa prześcieradła z gumką.
Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: Odkurzacz, żelazko. Odkurzacz, który rodzina posiada jest już bardzo stary i ledwo spełnia swoją rolę. Żelazko w ostatnim czasie się zepsuło. Oba urządzenia przydadzą się rodzinie, w szczególności odkurzacz. Specjalne upominki: Pani Katarzyna –kosmetyk, Pan Leszek - rękawiczki lub czapka w brązowym kolorze, Kamila bluzka na wzrost 160 szczupła, Damian – piłka do kosza, Szymon, strój piłkarski na wzrost 145, Bartosz - strój piłkarski na wzrost 135, Konrad – książka, Gabrysia- układanka edukacyjna. Rodzina prosi szczególnie o: obuwie głównie zimowe, żywność, środki czystości, odkurzacz.

Opis rodziny: Pani Kinga (30 l.), pan Wojciech (35 l.) oraz ich czwórka smyków - Paweł (10 l.), Olek (7 l.), Marysia (3 l.) i Ania (2 l.) tworzą zgraną, kochającą się rodzinę. Na co dzień pani Kinga zajmuje się dziećmi i prowadzeniem domu (urlop wychowawczy). Pracuje tylko pan Wojciech. Rodzina utrzymuje się z pensji pana Wojciecha. Pomimo natłoku domowych obowiązków, pani Kinga stara się dorabiać dorywczą pracą. Latem, wraz z dziećmi zbiera i sprzedaje maliny, jesienią wraz z mężem zbierają opał na zimę. Zajmowała się też chałupnictwem (szyła buty). Choć jest im chwilami ciężko, wierzą, że uda im się wyjść na prostą. Rodzice są dumni ze swoich dzieci. Starsi chłopcy pomagają w domowych obowiązkach i opiekują się młodszym rodzeństwem. Dzięki dzieciakom w domu jest zawsze wesoło i nie można narzekać na nudę. Rodzina najbardziej potrzebuje żywności i środków czystości. Pani Kinga będzie również wdzięczna za pościel, ponieważ, ta którą ma jest już mocno zużyta. Podstawowe produkty żywnościowe: Herbata, Kawa, Ryż, Kasza, Makaron, Mąka, Cukier, Olej, Konserwy mięsne, Konserwy rybne, Warzywa w puszkach.

Inne: płatki śniadaniowe, sosy w torebkach (np. pieczeniowy, pieczarkowy itp.), masło orzechowe/czekoladowe.
Potrzebne środki czystości: Proszek do prania, Płyny czyszczące, Płyn do mycia naczyń, Szampon, Pasta do zębów, Szczoteczka do zębów, Mydło/żel myjący

Artykuły dziecięce: chusteczki nawilżane, pieluchy DADA-rozmiar 5
Inne: szampon, płyn do kąpieli dla dzieci
Pomoce szkolne: Kredki, Kredki BAMBINO,

Inne: Pościel,  mata antypoślizgowa pod prysznic, Żarówka LED do kuchni (nie halogeny)
Specjalne upominki: Ania-puzzle, Marysia – książeczka 3-latka, Olek – traktor zabawka, Paweł – perfumy, Wojtek-kosmetyki(żel do golenia, perfum), Kinga – kosmetyki(balsam do ciała, krem do twarzy), 
Rodzina prosi szczególnie o: żywność, środki czystości i pościel.
Autor: Krystyna Lasak / Oprac. red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij