Perły Małopolski - moc rywalizacji na łonie natury

Ponad 300 uczestników wzięło udział w rozgrywanych w Szczawnicy zawodach biegowych i Nordic Walking Perły Małopolski w niedzielę 19 maja br.

Niezwykle wymagającą trasę w pienińskim półmaratonie najszybciej pokonali Bartosz Gorczyca (ULKS Technik Trzcinica) z czasem 1:36:07, wśród kobiet Gabriela Rolka (Metropolia Nieruchomości Kraków), która pokonała dystans 21 km w 2:03:49. Pani Gabriela po ukończonym biegu mówiła: - Najtrudniej dzisiaj było zdecydowanie na zbiegach, zbiegi strome bardzo było czuć kolana, ale ogólnie czuję się dobrze.

Trasa zawodów co chwilę pięła się w górę i w dół, stanowiąc poważne wyzwanie dla wszystkich zawodników. Tym bardziej należy docenić rezultaty jakie w gorące niedzielne południe osiągnęli zawodnicy. Na podium w biegu półmaratońskim stanęli także Kacper Piech z Białej Podlaski i Paweł Dybek z Mielca oraz Magdalena Łączak z Mielca zajmując miejsce drugie. - Trudno było, bardzo ciepło, strome góry i trochę błota, ale pięknie. Dzisiaj dla mnie trudniej było biec pod górkę. - mówiła. Miejsce trzecie kobiet na 21 kilometrów zajęła Agnieszka Pudełek z Brzeska.

Poza zawodami na najdłuższym dystansie zawodnicy ścigali się także na 10 km, gdzie zwyciężyli Wojciech Kański z Wielkiej Wsi i Aleksandra Firek z Jordanowa i  3 km, gdzie najlepsi okazali się Piotr Firek i Anna Konieczny.

W zawodach Nordic Walking na dystansie 10 km nie mieli sobie równych Roman Huzior z Orzesza, który już drugi raz wygrał zawody z cyklu Perły Małopolski oraz Beata Łopatkiewicz z Krosna.

Warto dodać, że w biegu na 21 kilometrów wystartowała w kategorii K70 zawodniczka z Tarnowa. Pani Barbara Prymakowska zajęła 14 lokatę. Jak sama się przyznała ma 70 lat, biega od 12, do tej pory brała udział w 30 maratonach m.in. w Krakowie, Nowym Jorku. Jest aktualną mistrzynią Polski na długich dystansach, brązową medalistką Mistrzostw Świata w biegach górskich, piątą na świecie w maratonie w Lahti i brązową medalistką z Lahti. Jej największe osiągnięcie to takie, kiedy dwa lata temu jako najstarsza Polka stanęła na Mont Blanc. Pani Barbara po zakończeniu biegu zwróciła się do młodych ludzi: - Wyjdźcie z domu, ruch to świetna sprawa, to zdrowie a sport kształtuje charakter i daje możliwość poznawania ludzi. Dzisiaj trasa była trudna, ale jestem usatysfakcjonowana, że go ukończyłam mimo mojego wieku - mówiła biegaczka.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale i mogli liczyć na gorący doping mieszkańców i gości przybyłych do Szczawnicy. Organizację zawodów wsparli: Kinga Pienińska, Park Wodny w Krakowie, Ceneria.pl, Oshee, Arena Narciarska Jaworki, Solar Spa, Decathlon Zakopianka, a patronat medialny nad imprezą objęli między innymi beskid.tv, pieninyinfo.pl i maratonypolskie.pl. Kolejna impreza z cyklu Perły Małopolski już 30 czerwca w Małe Ciche.

Cykl biegów "Perły Małopolski" organizowany jest jako forma propagowania zdrowego stylu życia, objęty Honorowym Patronatem Marka Sowy - Marszałka Województwa Małopolskiego. Rywalizacja w scenerii pięciu małopolskich Parków Narodowych; Pienińskiego, Gorczańskiego, Babiogórskiego, Ojcowskiego i Tatrzańskiego ma dostarczyć uczestnikom fizycznej satysfakcji z dokonanego wysiłku. Bieg ma jednak być przede wszystkim niezapomnianym przeżyciem wywołanym pięknem otaczającej przyrody.

Autor: Oprac. red
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz