Ćwierćwiecze ochotnickiej Watry

Fot. Arch. UG Ochotnica Dolna 2021.08.17 20:03 / news / czytano 1321 / opinie 0

Minęło ćwierć wieku odkąd po raz pierwszy w Ochotnicy Górnej została zorganizowana Watra. Impreza ta na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w Gminie Ochotnica Dolna.

W miniony weekend (14 – 15 sierpnia) w Ochotnicy Górnej odbyła się jubileuszowa 25. Watra Ochotnica. Pierwszego dnia, w sobotę, wydarzenie rozpoczęło się od wykładu prof. Krzysztofa Wielgusa dotyczącego Szlaku Kultury Wołoskiej i lotnictwa w Gorcach. Następnie na scenie zaprezentował się Klub Seniora Wiecznie Młodzi, który, wraz ze swym opiekunem Michałem Buskiem, zaprezentował kilka oryginalnych utworów. W trakcie występu seniorzy podziękowali Zdzisławowi Błachutowi Kierownikowi Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej za owocną współpracę - kierownik odchodzi na zasłużoną emeryturę. Nie zabrakło symbolicznego bukietu kwiatów oraz głośnego sto lat. Po występie seniorów, przed publicznością zaprezentował się zespół folkowy ze Szczyrku – Góralska Hora.

Następnie odbyła się promocja publikacji kulinarnej „Dawna kuchnia górali gorczańskich w rytmie czterech pór roku” wydanej pod koniec ubiegłego roku przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej w ramach dofinansowania z programu „EtnoPolska2020”. Gospodynie przygotowały trzy autorskie teksty piosenek, mówiące o ich działalności m. in. o wydaniu książki. Piosenki były pełne humoru i radosnej energii.  Janina Król – Prezes KGW – odczytała fragment publikacji, który stanowi wstęp do części przepisów wiosennych. Zebrani otrzymali darmowe egzemplarze książki.

Do późnych godzin nocnych na scenie rozbrzmiewała muzyka zespołu folkowego Tryptyk, którego wokalistką jest Mirosława Zaziąbło – Hubiak – mieszkanka Tylmanowej oraz instruktorka zajęć z emisji głosu odbywających się w Wiejskich Ośrodkach Kultury w Gminie Ochotnica Dolna.

Na koniec pierwszego dnia świętowania jubileuszowej Watry Ochotnickiej odbył się pokaz filmów etno „My górale i nasza tożsamość” oraz „Gorczańskie smaki, góralskie nuty”. Prapremierę miał film „Żniwa”, który pod koniec miesiąca zostanie udostępniony na gminnym kanale You Tube.

Drugi dzień Watry rozpoczął się popołudniem od pokazu akrobacji na rowerach zawodników MKS Trial Ochotnica. Następnie nadszedł historyczny moment rozpalenia 25. Watry Ochotnickiej. Na początek tradycyjnie rozbrzmiał dźwięk z trombity w wykonaniu Jaśka Kubika. Potem nastąpiło rozpalenie watry. Z rracji jubileuszu nie mogło zabraknąć tortu, na którym znalazły się logotypy organizacji związanych z kulturą pasterską. Tortu, okazałych rozmiarów, miał okazję skosztować każdy przybyły na Watrę.

Kolejny i ważnym punktem Watry były podziękowania dla wieloletniego Kierownika Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej Zdzisława Błachuta, który odchodzi na emeryturę.

Podczas drugiego dnia Watry Ochotnickiej na scenie wystąpili: Jasiek Kubik, Ochotni z Ochotnicy Górnej, którzy i śpiewali, i tańczyli, i grali, kapela ze Szczyrku Ondraszek, duet Metrum ze szlagierami oraz Norymnica, która zaprosiła do wspólnej zabawy tanecznej.

Wydarzenie poprowadził Krzysztof Dobrzyński. Imprezie towarzyszyła wystawa prac twórców ludowych. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych oraz stoisk z potrawami regionalnymi przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej oraz Stowarzyszenie Odkrywamy Gorce.

W trakcie trwania imprezy odbył się pokaz wyrobu serów w wykonaniu bacy Jarka Buczka i Józefa Królczyka, które potem zebrani mieli okazję spróbować.




Autor: Oprac. red.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Arch. UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij