Do nowotarskiej prokuratury trafiło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jana Dydę wójta gminy Krościenko n.D.
W piśmie złożonym w dniu 21. maja br. w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Targu czytamy: "Składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem - Pana Jana Dydę polegającego na niedopełnieniu obowiązków służbowych poprzez łamanie, bądź ignorowanie przepisów wynikających z szeregu ustaw i aktów prawnych, a w szczególności poprzez nieodpowiedni nadzór lub brak nadzoru nad podlegającymi Wójtowi pracownikami samorządowymi i funkcjonowaniem urzędu, co w szczególności objawia się w następujących obszarach:
1) Nierespektowaniu zapisów i ograniczeń wynikających z Ustawy z dnia 21 listopada 2008 roku o pracownikach samorządowych oraz Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne przez 2-óch spośród pracowników Urzędu Gminy Krościenko n.D (...)
2) Braku należytego respektowania zapisów Ustawy z dnia 6 września 2001 roku o dostępie do informacji publicznej, Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 roku w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej oraz własnego Zarządzenia nr 120.25.2016 Wójta Gminy Krościenko nad Dunajcem z dnia 1 sierpnia 2016 roku dotyczącego przyjęcia Regulaminu Organizacyjnego Urzędu Gminy Krościenko nad Dunajcem wraz z późniejszymi zmianami".
Autor pisma zaznacza w uzasadnieniu punktu pierwszego, że "Pracownik samorządowy nie może prowadzić działalności gospodarczej o charakterze tożsamym z zakresem jego obowiązków służbowych" i dodaje, że z informacji na stronie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej wynika, że dwaj pracownicy nieprzerwanie w okresie zatrudnienia w Urzędzie Gminy prowadzą taką działalność w zakresie specjalistycznego projektowania i architektury.
Punkt drugi autor odnosi do złamania ustawy o dostępie do informacji publicznej poprzez niepublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej wszystkich informacji, które w myśl ustawy winny być publikowane. - W szczególności chodzi o nieumieszczanie w BIP Urzędu informacji o wynikach rozstrzygnięć zapytań ofertowych na usługi budowlane i projektowe, które z racji względnie niskiej kwoty poniżej ustalonego Ustawą pułapu nie muszą być upubliczniane, ale dobra praktyka i przejrzystość funkcjonowania urzędu, zwłaszcza w świetle argumentów i zarzutów przytoczonych w punkcie 1) nakazywałaby ich umieszczenie, bez względu na kwotę zamówienia. Jawność wydatkowania publicznych pieniędzy powinna być powszechna - zaznacza mieszkaniec gminy.
- Prokuratura w okresie najbliższych 30 dni od dnia wpłynięcia zawiadomienia zajmie się sprawą. Jest to okres na podjęcie decyzji odnośnie wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania przygotowawczego - tłumaczy Krzysztof Bryniarski, zastępca Prokuratora Rejonowego w Nowym Targu.
Pismo wpłynęło także do Wójta Gminy oraz Przewodniczącego Rady Gminy Krościenko n.D.
reklama
reklama