Druga edycja "Rodzinne granie w śmieciobranie"

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2013.04.20 23:44 / news / czytano 4658 / opinie 0

Za nami drugie zawody z niesamowicie wspaniałą inicjatywę ekologiczną nad Jeziorem Czorsztyńskim. Dwie godziny zbierania z 13 drużynami (54 uczestników) + 9 Sprężyn w obsłudze, 4 strażaków pomagających i koło wędkarskie zbierające od rana.

Organizatorem zawodów było Stowarzyszenie Sprężyna - Centrum Edukacji Nieformalnej z Mizernej, istniejące od ponad roku. Miejsce dzisiejszej akcji to brzeg Jeziora Czorsztyn (stare Maniowy). Tuż przy wjeździe na tablicy wywieszona została ekspozycja „Ziemia długo trawi śmieci”. Znalazły się tam m.in. guma do żucia, która rozkłada się 100 lat, pielucha jednorazowa rozkładająca się około 550 lat oraz żarówka, która nigdy nie ulega rozkładowi.

- Każda drużyna dostała mapkę, na której ma zaznaczone miejsca. Mapę terenu, który trzeba wysprzątać oznaczono numerami. Tam są słupki z czerwoną wstążeczką i przy nich drużyny zostawiają worki. Oprócz tego, że trzeba nazbierać mnóstwo śmieci to trzeba ułożyć jeszcze wierszyk o ekologicznym temacie, zawierającym nazwę naszego stowarzyszenia - relacjonowała Ewa Wetula jedna ze Sprężyn. W efekcie po dwóch godzinach zebrano 240 worków śmieci. To o 40 worków więcej niż rok temu. - Walka była bardzo zacięta, różnica pomiędzy pierwszymi trzema miejscami wynosi jeden bądź pół worka - mówiła prezes Natalia Niemiec podczas odczytywania wyników. I tak kolejne trzy miejsca zajęły:

  • 1 miejsce za 30,5 worka śmieci zdobyła drużyna w składzie Sylwia Janczy, Ola Wojtaszek, Tomasz Krzystoń, Marek Dziatkowicz. Nagrodą dla nich jest nocleg weekendowy na zamku w Czorsztynie. 
  • 2 miejsce za 30 worków śmieci zdobyła drużyna w składzie Basia Haś, Marcin Haś, Basia Bednarczyk, Józek Bednarczyk wygrywając obiad w willi Akiko.
  • 3 miejsce za 29 worków śmieci otrzymała drużyna w składzie Adam Kowalczyk, Łukasz Jamiński, Paweł Rusin, Kamil Kubicz. Nagrodą za 3 miejsce jest karnet na 2 dwuosobowe kajaki do całodniowej przygody na Jeziorze Czorsztyńskim. 

Nagrodę za krótki wierszyk o sprężynie i ekologii przyznano dwóm drużynom. - Wybór był bardzo trudny, ponieważ nie dość że popisywaliście się ilością worków to jeszcze wrażliwością i twórczością artystyczną – powiedział Mikołaj Urbaniak wręczając nagrody. W tej kategorii wyróżnienie otrzymała drużyna w składzie Aneta Markus, Miłosz Bednarczyk, Szymon Budz, Kasia Krzysik za tekst: „Cała Sprężyna się wygina, żeby czysta była gmina! Wygina się gibko w lewo i prawo, by pożyteczne łączyć z zabawą!” Drugie wyróżnienie otrzymali Kasia Jucha, Krzysztof Jucha, Jadzia Jandura, Dominika Jandura, Rafał Jandura za tekst: „Czy to lato, czy to zima prężnie działa ta „Sprężyna” czy deszczowo, czy też świeci wszyscy zbieramy śmieci”. Nagrody przyznano także w kategorii najbardziej wielopokoleniowej rodziny (3 pokolenia), drużynę z najdalsza (z Krzeszowic oraz Gdańska) oraz za motywację. 

Skład jury:

  • Mikołaj Urbaniak - Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Maniowach, 
  • Natalia Niemiec - Prezes Stowarzyszenia Sprężyna, 
  • Franciszek Jarząbek - Sołtys Maniów, 
  • Ks. Krzysztof Piechowicz - wikary parafii Maniowy.
Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij