13. Dni Przyjaźni Polsko Węgierskiej

Fot. 2023.07.26 08:05 / news / czytano 679 / opinie 0

W sobotę, 23 lipca na Placu Dielta w Szczawnicy rozpoczęły się Dni Przyjaźni Polsko- Węgierskiej. Wydarzenie odbyło się po raz trzynasty i było okazją do przypomnienia wspólnej historii oraz prezentacji kultur obu narodów.

W sobotę zaproszonych gości powitał Honorowy Konsul Węgier na Podkarpaciu Zbigniew Ungeheuer oraz Dyrektor Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy Paulina Mogilska- Słowik. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ambasador Węgier w Polsce- Orsolya Zsuzsanna Kovács, Konsul Generalny Węgier w Krakowie- Dr Tibor Gerencsér, senator Jan Hamerski, Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego -Bogusław Waksmundzki, Zastępca dyrektora Instytutu Liszta -Péter Nándor Kertész ,Radny Powiatu Nowotarskiego- Tomasz Hamerski, Dyrektor Muzeum Pienińskiego- Barbara Węglarz, Dyrektor biura Euroregionu "Tatry"- Michał Stawarski oraz przedstawiciele Rady Miasta i Gminy Szczawnica.

Na scenie wystąpił zespół wokalno-instrumentalny „Prasłowianki”, zespół ludowy z Harkan oraz Juliana Laposa ze swoim zespołem. Gwiazdą wieczoru był zespół „Pogwizdani”. Podczas wydarzenia miała miejsce także degustacja win węgierskich. Można było skosztować regionalnych potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach.
 
W drugi "Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej" miały miejsce uroczystości oficjalne. O godzinie 12.00 odprawiono mszę świętą w kościele parafialnym w Szczawnicy w intencji obydwu narodów z udziałem zaproszonych gości oraz pocztów sztandarowych. Po mszy odbył się koncert organowy w wykonaniu Arpada Palmaiego.
Obchody Dni Przyjaźni zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Szalaya oraz tablicą upamiętniającą Jánosa Esterházy’ego.
Autor: oprac.red.
Źródło: Arch. CKSiP w Szczawnicy
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij