Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Liczna grupa turystów, dynamiczna muzyka, barwny folklor i zadowolona z takiej muzycznej uczty publiczność nie szczędziła braw w sobotnie popołudnie podczas drugiej Biesiady Pienińskiej w krościeńskim Amfiteatrze Pod Wierzbą.
Wakacyjne spotkania z folklorem Pienin to projekt, którego głównym celem jest ożywienie i kultywowanie miejscowych tradycji oraz podtrzymanie i propagowanie dziedzictwa kulturowego regionu wśród dzieci, młodzieży, mieszkańców gmin regionu Pienin oraz turystów.
W sobotę odbyło się drugie z pięciu zaplanowanych na wakacje spotkań z folklorem ziemi pienińskiej. Na scenie najpierw zaprezentowały się dziecięco-młodzieżowe regionalne zespoły:"Maniowianie" z Maniów, zespół im. ks. Antoniego Siudy działający od 1994 r. przy Domu Kultury w Maniowach. Liczący 40 osób, a prowadzony jest przez Katarzynę Dobrzyńską i Stanisława Gąsienicę oraz niezwykle dynamiczna liczna grupa działająca przy Szkole Podstawowej w Krośnicy łącząca tradycje rodzimej góralszczyzny z kulturą mieszkających nieopodal Romów, którzy również mieli okazję zaprezentować się na scenie. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Gmina Krościenko niedawno rozpoczęła realizację projektu pn: "Romowie są wśród nas - zajęcia integracyjno-edukacyjne z tańca, śpiewu, gwary oraz kultywowanie tradycji romskiej wśród społeczności lokalnej", a sobotni wspólny występ obu zespołów z Krośnicy był ich debiutanckim pokazem.
Zaraz po akcencie folklorystycznym na scenie pojawiła się grupa taneczna działająca przy Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej energicznie tańcząca w rytm muzyki rozrywkowej, mocne rockowe brzmienia w wykonaniu śląskiego zespołu Monika Konopka & Bring Back Time a na zakończenie boliwijscy Indianie - duet Ahaju Fusion pochodzący z Ameryki Południowej.
Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Dzieci Pienin, Gmina Krościenko n.D oraz Gminne Centrum Kultury. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2015 roku pod nazwą „Mecenat Małopolski”, na który Fundacja otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł.
reklama
reklama