Ochotnica ma 600 lat

Fot. Magdalena Wojtarowicz 2016.07.18 23:45 / news / czytano 8607 / opinie 0

Refleksja nad minionymi latami, uroczyste przemówienia i ciepłe gratulacje, kapsuła czasu zamurowana w obelisku, odznaki za zasługi, a także pokaz regionalizmu i dobra zabawa do późnych godzin nocnych – tak Ochotnica świętowała swoje 600 lat istnienia.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej, której przewodniczył bp Stanisław Salaterski. W słowie skierowanym do zgromadzonym biskup podkreślał, że ludzie żyjący w Ochotnicy zawsze żyli przesłaniem wynikającym z ewangelii, według zasady - módl się i pracuj.

– Współcześni mieszkańcy Ochotnicy są dumą miejscowości w Polsce i poza jej granicami, poprzez pracę, wartości, przez pobożność i styl życia który prezentują – mówił biskup.

Po zakończonej eucharystii Minister Szef Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Adam Kwiatkowski, dr hab. Adrienne Körmendy Konsul Generalna Republiki Węgierskiej, Stanisław Jurkowski Wójt Gminy oraz Przewodniczący Rady Gminy Franciszek Ziemianek złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczne znicze na miejscowym cmentarzu oraz pod pomnikiem Krwawej Wigilii.

Padający nieprzerwanie deszcz, nie przeszkodził w tym, aby Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza, Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna, strażacy gminnych jednostek OSP oraz delegacje z pocztami sztandarowymi przemierzyły w niezwykle widowiskowym marszu odcinek pomiędzy kościołem parafialnym, a Wiejskim Ośrodkiem Kultury, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości podczas której orkiestry, kompania honorowa i poczty sztandarowe na czele z kpt Rafałem Urbaniakiem złożyły meldunek Ministrowi Kwiatkowskiemu. Po uroczystym podniesieniu flagi państwowej odśpiewany został Mazurek Dąbrowskiego.

Następnie Stanisław Jurkowski oficjalnie powitał zaproszonych gości podkreślając, że obchodzony jubileusz to uroczystość ważna dla wszystkich mieszkańców skłaniający do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością swojej małej ojczyzny.

– Nasi przodkowie zostawili po sobie bardzo bogaty dorobek, o którym pamiętamy i doceniamy, ale ważna jest także teraźniejszość i to, by nasza gmina rozwijała się na miarę naszych marzeń – mówił gospodarz Ochotnicy.

Na pamiątkę, Wójt wraz Szefem Gabinetu Prezydenta oraz Przewodniczącym Rady Gminy dokonali uroczystego wypełnienia kapsuły czasu i zamurowania jej w obelisku, w której dla przyszłych pokoleń znalazło się przesłanie dnia dzisiejszego, flaga gminy, moneta jednozłotowa, egzemplarz gazety codziennej oraz fotografia uczestników uroczystej sesji Rady Gminy i pendrive ze zdjęciami największych uroczystości i imprez kulturalnych gminy.

Podczas tak ważnej dla społeczności lokalnej uroczystości nie mogło zabraknąć szczególnych wyróżnień – odznak Za Zasługi dla Gminy Ochotnica Dolna, które trafiły do 45 mieszkańców Ochotnicy oraz słów uznania, gratulacji składanych przez zaproszonych gości.

W liście gratulacyjnym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda skierował pozdrowienia do wszystkich mieszkańców Ochotnicy oraz gości biorących w niej udział.

– Decyzja króla Władysława Jagiełły dała początek malowniczo położonej wśród podgórskich szczytów miejscowości, która stała się państwa domem, domem górali dumnych ze swoich korzeni i przez wieki pielęgnujących cenny skarb tego co najlepsze i najcenniejsze w góralskiej tradycji – muzykę, śpiew, mowę i wiarę – napisał Prezydent, składając jednocześnie słowa uznania i szacunku mieszkańcom za świadectwo przywiązania do Ojczyzny.

Po części oficjalnej przyszedł czas na miejscowy folklor, który zaprezentowały zespoły regionalne Spod Gorca z Ochotnicy Dolnej, Ochotni z Ochotnicy Górnej oraz Tylmanowianie z Tylmanowej. Później na scenie zagrała Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej oraz Orkiestra Dęta z Ochotnicy Dolnej.

W dalszej części wieczoru na scenie wystąpił Kabaret z Konopi, a po nim gwiazda wieczoru Mateusz Ziółko z zespołem. Dla najwytrwalszych bywalców niedzielnego wieczoru czekał miejscowy zespół KNT, który bawił publiczność do białego rana.

W niedzielnej uroczystości udział wzięli także przedstawiciele Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, m.in. Anna Paluch, Edward Siarka, Jan Duda, Senator Jan Hamerski, dr Sándora Nedeczky Konsul Generalny Węgier, Piotr Ćwik Wicewojewoda Małopolski, Radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele Starostwa Nowotarskiego ze Starostą Krzysztofem Faberem na czele, włodarze sąsiadujących z Ochotnicą miast i wsi, oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Oprócz występów scenicznych na placu obok WOK działały stoisko promocyjne Urzędu Gminy, gdzie można było otrzymać pamiątki związane z 600-leciem lokacji, wpisać się do Księgi Pamiątkowej. W budynku WOK Związek Podhalan Oddział Ochotnica Dolna oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Ochotnicy Górnej przygotowały regionalne smakołyki. Czynna była także wystawa fotograficzna zdjęć pozyskanych z domowych archiwach mieszkańców wsi.

600-lecie lokacji Ochotnicy zrealizowane zostało dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego, sponsorami byli także Urząd Gminy Ochotnica Dolna oraz GFT Goldfruct Sp. z o.o. Producent Wody Mineralnej Kinga Pienińska. Honorowy patronat nad uroczystościami objął Andrzej Duda Prezydent RP.

Autor: mw
Zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij