Ochotnica: Pilotażowy program dotyczący energii odnawialnej

Fot. Arch. UG Ochotnica Dolna 2016.07.16 10:13 / news / czytano 1772 / opinie 0

15 lipca br. w Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna, odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia tzw. "Klastra energii" obejmującego teren Gminy Ochotnica Dolna.

Na zaproszenie Wójta Gminy Pana Stanisława Jurkowskiego na spotkanie przybyli przedstawiciele Krakowskiej AGH: dr hab. inż. Andrzej Bień (prof. n. AGH), dr inż. Andrzej Firlit, mgr inż. Edmund Ciesielka oraz Członek Zarządu Firmy TermoControl Sp. z o.o. z Opola zajmującej się produkcją energii z biogazu, Pan Andrzej Jurkiewicz. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele referatu Inwestycji, Gospodarki i Ochrony Środowiska oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ochotnicy Dolnej.

Zaproszeni goście, przedstawili założenia pilotażowego programu dotyczącego utworzenia Klastra energii elektrycznej, opartego na zintegrowaniu różnych źródeł wytwórczych energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych na terenie gminy Ochotnica Dolna, jak również na terenie regionu (powiaty: podhalański i tatrzański).

Powyższe działania mają charakter innowacyjny i są pierwszym tego typu projektem w skali kraju. Efektem realizacji programu ma być obniżenie kosztów związanych ze zużyciem elektrycznej zarówno dla obiektów Gminy jak również dla poszczególnych mieszkańców.

Program zakłada m.in. wykorzystanie istniejących instalacji fotowoltaicznych, zamontowanych na oczyszczalni ścieków i szkole w Tylmanowej oraz instalacji wybudowanych na domach prywatnych, a także budowę nowych źródeł energii w postaci biogazowni wykorzystującej jako paliwo odpady z oczyszczalni ścieków i nowych instalacji planowanych do realizacji na terenie gminy.

Władze Gminy i pomysłodawcy programu mają nadzieją na uzyskanie dofinansowania programu ze środków pochodzenia krajowego i środków UG. Należy zaznaczyć, że nasza Gmina została włączona do realizacji pilotażowego programu z uwagi na znaczne zaawansowanie w realizację zadań związanych z ochroną środowiska i wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych.
Źródło: UG Ochotnica Dolna
Zdjęcia: Arch. UG Ochotnica Dolna
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij