Pętla rowerowa po terenie Szczawnicy

Fot. 2017.02.21 14:39 / news / czytano 4047 / opinie 0

Do końca 2018 roku ma powstać pętla rowerowa łącząca uzdrowiska Popradu  po obu stronach granicy i biec przez: Krynicę – Muszynę – Piwniczną – Szczawnicę – Vyzne Ruzbachy – Starą Lubovnię – Lubonianiskie Kupele – Bardejov – Bardejovskie Kupele.

Umowę o dofinansowanie w wysokości 4,3 mln euro podpisał w Muszynie wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. Nowa trasa łącznie ma liczyć 230 km i ma kosztować ponad 5 milionów euro, czego 85 procent stanowią fundusze unijne. W imieniu partnera wiodącego projektu - Związku Gmin Krynicko-Popradzkich w Muszynie - umowę odebrali burmistrzowie Muszyny i Krynicy, Jan Golba, oraz  Dariusz Reśko. W spotkaniu uczestniczył także Grzegorz Niezgoda burmistrz Szczawnicy.

- Podpisanie tej umowy to jedno z ważniejszych wydarzeń w naszym. To inwestycja, która wpłynie na ożywienie gospodarcze  Doliny Popradu i uzdrowiskowych miejscowości pogranicza, które odejdą  od konkurowania ze sobą - mówi burmistrz Muszyny.

Trasa rowerowej pętli będzie przebiegać przez najcenniejsze przyrodniczo i krajobrazowo tereny. Obejmie też cenne zabytki architektury drewnianej, pijalnie i samowypływy wody mineralnej.

Całość szlaku zostanie oznakowana w jednolity sposób oraz wyposażona w powtarzalne elementy małej architektury. Koncepcja znakowania i opisu trasy jest efektem Polsko-Słowackiego konkursu architektonicznego, który spośród szeregu prac pozwolił wybrać koncepcję, najlepiej oddającą charakter projektu i specyficzne elementy obszaru pogranicza.

Uzupełnieniem planowanej pętli będzie szereg działań promocyjnych i informacyjnych, które rozpropagują szlak (mapa, strona internetowa), a także mobilna aplikacja, umożliwiająca planowanie i korzystanie z trasy rowerowej, jak i poznanie atrakcji przyrodniczych, krajobrazowych i architektury w przebiegu szlaku oraz okolicy. Aplikacja będzie zawierała elementy związane z profilaktyką zdrowotną.

Po stronie słowackiej pętla będzie się łączyć z inną pętlą budowaną w ramach innego projektu flagowego programu Interreg Polska-Słowacja, „Historyczno-kulturowo-przyrodniczym szlakiem wokół Tatr”.

Autor: Oprac. red.
Źródło: Gazeta Krakowska, sadeczanin.info
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij