Dziewolscy herbu de Dziuli w Krościenku, Tylce i Grywałdzie. Z historii rodu - wystawa do obejrzenia od 18. lipca br.

Fot. Arch. Organizatora 2015.07.14 21:47 / news / czytano 5583 / opinie 0

W Galerii Pijalni Wód Mineralnych w Szczawnicy na Placu Dietla otwarta zostanie wystawa pt.: „Dziewolscy herbu de Dziuli w Krościenku , Tylce i Grywałdzie. Z historii rodu”.

Na wystawie zaprezentowane zostaną w większości nigdzie dotąd nie publikowane materiały, informacje i pamiątki dotyczące rodu Dziewolski, który związany był  z Pieninami na przestrzeni ponad 100 lat, i który poniósł  wielkie zasługi m.in. dla rozwoju regionu i zachowania lokalnego, unikatowego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego.

Dwory Dziewolskich w Krościenku n.D i Grywałdzie był ostoją polskości w czasach, kiedy Polski nie było na mapie Europy, a w czasie II wojny światowej stanowiły schronienie dla polskich naukowców m.in. prof. Rudolfa Weigla, który u Dziewolskich prowadził badania nad ulepszeniem szczepionki na tyfus plamisty. Członkowie tego rodu, jak Władysław Grotowski – wójt Krościenka, nie dopuścił do kolaboracji mieszkańców miasteczka z Niemcami; Jan, Józef i Stefan Dziewolscy za współpracę z Armią Krajową, udzielanie pomocy partyzantom zostali aresztowani i osadzeni w Auschwitz, Stefan przypłacił to życiem.

Przedstawiciele tego rodu byli naukowcami, jak prof. Ludwik Sitowski – pionier entomologii w Pieninach, w l. 1925-1926 rektor Uniwersytetu w Poznaniu. Inni inżynierami w różnych dziedzinach technicznych i leśnikami: inż. Stanisław Dziewolski - architekt dziś zabytkowych obiektów w Szczawnicy i Krościenku, inż. Stefan Dziewolski – specjalista budowy maszyn, Apolinary Dziewolski - inżynier kolejnictwa, kształcił się w Wiedniu w Hochschule für Bodenkultur, nadzorował budowę linii kolejowej na odcinku Sucha Beskidzka-Chabówka-Nowy Sącz.

Autorką scenariusza wystawy jest Barbara A. Węglarz - Kustosz Muzeum Pienińskiego w Szlachtowej. Organizatorami wystawy są: Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica, Fundacja Andrzeja Mańkowskiego, Muzeum Pienińskie im. J.Szalaya oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przy współpracy Muzeum Tatrzańskiego oraz  przedstawicieli rodziny Dziewolskich. 

Ekspozycję obejrzeć można w terminie:  18 lipca - 20 września 2015 r. codziennie w godz. 10.00-17.30.
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij