Lekcje z twórcą ludowym w krościeńskiej szkole

Fot. Arch Szkoły 2023.12.13 14:50 / news / czytano 1019 / opinie 0

Od 05.12.23r. – 11.12.23r. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku nad Dunajcem uczestniczyli w projekcie edukacyjnym programu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi pt.:„Lekcje z Twórcą Ludowym.” finansowanym ze środków Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

 Program „Lekcje w twórcą ludowym” skierowany był do uczniów szkół z obszarów wiejskich oraz polskich twórców ludowych – mistrzów wyróżniających się dorobkiem artystycznym i chcących dzielić się swoją wiedzą oraz umiejętnościami z młodym pokoleniem. 

Głównym celem programu „Lekcje z Twórcą Ludowym” jest pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości ludowej. Efektem projektu jest natomiast wzmocnienie bezpośredniego międzypokoleniowego przekazu tradycyjnych umiejętności artystycznych i rękodzielniczych, tj. haftu.

Projekt realizowanego w szkole: Podhalańskie motywy zdobnicze w sztuce ludowej górali prowadzony był przez pana Andrzeja Budza: człowieka artystę, hafciarza, dudziarza, regionalistę, muzyka ludowego, twórcy i rekonstruktora instrumentów pasterskich.

W czasie jego trwania uczniowie zostali zapoznani z materiałem (suknem) oraz akcesoriami i wzorami wykorzystywanymi w zdobnictwie podhalańskim na przykładzie haftów zastosowanych w strojach ludowych oraz z metodą haftu łańcuszkowego. Pod okiem pana Andrzeja Budza wykonali własne hafty z wykorzystaniem wzoru rozety podhalańskiej. Efektem ich pracy jest prezentacja autentycznego dorobku sztuki ludowej Podtatrza w postaci elementów zdobniczych stroju regionalnego.

Prace uczniów można obejrzeć w sali numer 3.

Szkolnym koordynatorem projektu była pani Joanna Majerczak.
Autor: J.Majerczak
Zdjęcia: Arch Szkoły
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij