Opera ponownie zagości w Czorsztynie

Fot. 2021.07.31 07:04 / news / czytano 311 / opinie 0

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny” zaprasza na sztukę niezwykłą, by przenieść widzów w świat artystycznej opowieści o miłości, przeplataną elementami grozy.

13 sierpnia 2021 r. w piątek zapraszamy na wybitne wydarzenie operowe w wykonaniu niezwykłych artystów. Plenerowy pokaz Opery pt. "Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda" Karola Kurpińskiego odbędzie się 13 sierpnia 2021 r. o godz. 20:00 na dziedzińcu zamku w Czorsztynie (wstęp wolny).

Będzie to już trzecia odsłona tego dzieła w nietypowym jak na operę miejscu tj. dziedziniec na ruinach Zamku w Czorsztynie. Pierwsza odbyła się w lipcu 2016 a druga w 2019 roku. Obie edycje odniosły wielki sukces w Pieninach. Nowatorski pomysł wystawienia opery w autentycznym miejscu, w którym osadzona jest akcja libretta odbił się szerokim echem w całym regionie, a nawet poza nim. Były to pierwsze w historii takie wykonania tej opery. Koncertem zainteresowali się zarówno mieszkańcy Pienin, jak i liczni turyści. Bez wątpienia spektakl przyczynił się do promocji całego regionu pienińskiego, z drugiej strony był atrakcją dla miejscowych, którzy nie mają zbyt wielu okazji do uczestniczenia w tego typu wydarzeniach w Pieninach.

Do udziału w tegorocznym projekcie ponownie zaproszeni zostali wybitni artyści, muzycy i aktorzy, którzy gwarantują wybitne i nowatorskie wykonanie dzieła Karola Kurpińskiego. Tatrzańską Orkiestrę Klimatyczną oraz śpiewaków poprowadzi uznana dyrygentka Agnieszka Kreiner. Dyrygowała m.in. w Operze Krakowskiej i Śląskiej, Teatrze Wielkim w Warszawie, pełniła także funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Lubelskiej. Spektakl wyreżyserował Błażej Peszek, ceniony aktor Teatru Starego w Krakowie i wykładowca tamtejszej Akademii Muzycznej. Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce m.in. Pani Ewa Walkowska ze Szczawnicy (w operze, jako solistka, mezzosopran) Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa (w projekcie solistka, sopran), Krzysztof Michalski, Krzysztof Czok oraz Klaudiusz Leśniak.
Do udziału w wydarzeniu zostały również zaproszeni podopieczni szczawnickiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI), którzy wykonają krótkie przedstawienie „Legenda o zamku czorsztyńskim”, będącym wstępem do opery. K. Kurpińskiego.

Ponadto, zaszczycą nas swoim udziałem dzieci i młodzież pochodzące z okolic Czorsztyna, z zespołu wokalnego „Muzyczny Przystanek” pod opieką Pani Ewy Walkowskiej. Dzieci stanowić będą chór, który wykona kilka utworów o tematyce związanej z duchami i straszydłami, polskich kompozytorów.

Zgodnie z obecnie panującymi restrykcjami związanymi z trwającą pandemią COVID-19 wydarzenia kulturalne na świeżym powietrzu funkcjonują w ścisłym reżimie sanitarnym. W wydarzeniu może wziąć udział nie więcej niż 250 osób. Wymagane jest zachowanie odległości 1,5 m pomiędzy widzami.

Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany lokalizacji wydarzenia z uwagi na bardzo nieprzychylne warunki atmosferyczne. O zmianach informować będzie w mediach oraz w kontakcie bezpośrednim z wyprzedzeniem.
Autor: oprac.red.
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij