Rusza wirtualny projekt - Pienińskie Sacrum

Fot. Arch. Organizatora 2020.07.02 21:25 / news / czytano 613 / opinie 0

W Krościenku n. Dunajcem zakończyły się prace przy realizacji cyklu pięciu filmów pt. "Pienińskie sacrum". Fundacja Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, organizator Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum, otrzymała grant finansowy w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura w sieci”, przeznaczony na stworzenie wielokulturowego projektu.

Jego treścią jest realizacja audio-video oraz rozpowszechnienie w przestrzeni internetowej cyklu pięciu programów muzycznych wraz z wędrówkami i prelekcjami szlakami galerii twórców pienińskich i zabytków ziemi krościeńskiej. Ideą inicjatywy jest połączenie sztuki etnicznej z twórczością kompozytorów muzyki klasycznej oraz jej prezentacjami przez uznanych wirtuozów. Jest to pierwszy tego rodzaju projekt interdyscyplinarny sztuk, łączący rejestrację muzyki klasycznej w jej koncertowej odsłonie z projekcjami filmowymi. Obecny jest w formule tego wydarzenia wątek promocji kultury wyższej, adresowany do młodzieży oraz miejscowej społeczności. 

Niezaprzeczalnym aspektem projektu jest jego walor promocyjny Krościenka n.D. w wirtualnej przestrzeni bez granic. Wykonawcami muzyki są znakomici polscy wirtuozi organów: Józef Serafin, Roman Perucki, Bogdan Narloch i Marek Stefański oraz kameraliści: skrzypaczka Maria Perucka, wiolonczelistka Barbara Łypik-Sobaniec, trębacz Roman Gryń oraz perkusista Tomasz Sobaniec. Twórców pienińskich reprezentują: Kapela Góralska Jaśka Kubika oraz artyści, którzy w Krościenku n. D. mają swoje autorskie galerie: Maria i Stanisław Czepielowie, Anna i Tadeusz Olesiowie, Andrzej Beliczyński i Zbigniew Urbański. Projekt zakłada również promocję młodych muzyków, debiutujących w przestrzeni kulturowej, studentów klasy kameralistyki organowej Akademii Muzycznej w Krakowie: Jakuba Kapały, Marcina Kucharczyka, Piotra Michalika i Kingi Szaleckiej. Partnerami Fundacji w projekcie są: Parafia pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n.D. oraz Centrum Kultury i Promocji z Krościenka n.D. Efektów naszych wspólnych działań będzie można doświadczyć w przestrzeni internetowej co sobotę, począwszy od 25 lipca o godz. 19:00. Realizatorem cyklu jest łódzka wytwórnia ARS SONORA przy współpracy AEROACTIF.PL. Opiekę artystyczną nad projektem sprawuje Agnieszka Radwan-Stefańska – prezes Fundacji Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE, dyrektor Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum i pomysłodawczyni cyklu.

W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, wirtualny projekt zastąpi po części Letni Festiwal Pieniny-Kultura-Sacrum, który od 10 lat co roku odbywa się w Krościenku n.D.
 
Szczegółowe informacje dostępne są na www.arsproarte.pl oraz www.facebook.com/arsproarte
Autor: Agnieszka Radwan-Stefańska
Zdjęcia: Arch. Organizatora
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij