2018.03.06 17:04 / news / czytano 3666 / opinie 0
Szczawniccy Kameraliści, stanowiący zarazem wokalny trzon międzynarodowego Baroque Collegium 1685 na zaproszenie Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykonali unikatową staropolską muzykę w słynnej auli Collegium Maius.
Okazją do zaprezentowania dzieł był uroczysty Jubileusz, podsumowujący dorobek naukowy profesora literatury staropolskiej Wacława Waleckiego, specjalisty m.in. od twórczości Jana Kochanowskiego oraz Mikołaja Reja, a także badającego dorobek Estreicherów.
Baroque Collegium 1685 pod dyrekcją Agnieszki Żarskiej zaprezentowało „Pieśń nabożną” do słów Mikołaja Reja , której zapis pochodzący z lat 40 XVI w, jest jednym z najstarszych polskich druków muzycznych oraz niezwykłą Pieśń Rokoszan Zebrzydowskiego datowaną na I dekadę XVII w. Oba utwory są częścią dorobku edytorskiego prof. Waleckiego.
Krótkiego koncertu wysłuchało ponad 100 osób w tym Rektor Uj prof. Franciszek Ziejka oraz profesorowie z uczelni polskich, a także z Wiednia i Petersburga. Partie solowe wykonali: Jakub Mastalski, Wojciech Żarski oraz najmłodszy śpiewak Baroque Collegium 1685 - Bartłomiej Trzeszczoń, który od ponad roku jest związany z zespołem i śpiewając dyszkantem wykonuje wymagający repertuar kantatowy, w tym Kantaty J.S.Bacha i dzieła G.F. Haendla.
Międzynarodowe Baroque Collegium 1685 zadebiutowało w 2016 r. Zespół założony i prowadzony przez Agnieszkę Żarską, wykonuje repertuar oratoryjno-kantatowy współpracując ze znakomitymi muzykami z wielu krajów Europy. Koncertował z sukcesem m.in. na festiwalach w Warszawie, Nowym Sączu i Bytomiu.
Autor: SCK
Zdjęcia: K.Kordas