Zakończyła się pienińska część XV Letniej Filharmonii AUKSO

Fot. Pieninyinfo.pl, Alina Lelito 2014.08.13 19:20 / news / czytano 3745 / opinie 0

W niedzielę 10. sierpnia w sali koncertowej Dworku Gościnnego w Szczawnicy, finałowym koncertem, zakończyła się tegoroczna południowa odsłona festiwalu.

Finałowy koncert orkiestrowy wypełnił klasyczny program z udziałem orkiestry AUKSO, która na dużej scenie Dworku Gościnnego towarzyszyła dwóm skrzypkom – trzynastoletniemu Antoniemu Ingielewiczowi oraz czołowemu instrumentaliście średniego pokolenia - Januszowi Wawrowskiemu.
 
Podczas wieczoru można było wysłuchać Suity staropolskiej Panufnika – utworu mocno archaizującego, cytującego m.in. muzykę zapisaną w szesnasto i siedemnastowiecznych polskich tabulaturach. Dopełnieniem wątku repertuarowego dedykowanego wielkiemu kompozytorowi było wykonanie Koncertu skrzypcowego A. Panufnika przez Janusza Wawrowskiego. Jego młodszy kolega natomiast wykonał z AUKSO koncert G-dur KV 216 W. A. Mozarta (który to Mozart miał niewiele więcej lat w chwili, kiedy pisał ów utwór…).
 
Niespodzianką wieczoru od dyrygenta Marka Mosia i orkiestry AUKSO stało się wykonanie utworu na orkiestrę smyczkową "Orawa" Wojciecha Kilara, polskiego pianisty, kompozytora muzyki poważnej i filmowej, odznaczonego w 2012 roku Orderem Orła Białego.

Koncert finałowy był również okazją do złożenia podziękowań osobom, dzięki którym festiwal w Pieninach mógł się odbyć. Dyrektor festiwalu Justyna Rekść-Raubo złożyła podziękowania Grzegorzowi Podlewskiemu prezesowi ZEW Niedzica, Krzysztofowi Mańkowskiemu prezesowi Grupy Thermaleo&Uzdrowisko Szczawnica i na jego ręce Fundacji Andrzeja Mańkowskiego oraz Piotrowi Gąsienicy dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy.
 
Dzień wcześniej, w sobotę, w foyer Dworku Gościnnego miały miejsce jeszcze dwa wydarzenia. Koncert kameralny Marcina Zdunika i Aleksandry Świgut, podczas którego usłyszeć można było impresjonistyczną muzykę Claude Debussego i Maurycego Ravela na wiolonczelę i fortepian, a także słynny utwór „Pulcinella” Igora Strawińskiego. Po recitalu odbyło się niezwykłe spotkanie z Lady Camillą Panufnik, wdową po Andrzeju Panufniku – arcyważnym kompozytorze polskim, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. W czasie reżimu komunistycznego konsekwentnie i surowo pomijany w planach repertuarowych przez wszystkie instytucje państwowe, po wielu latach
spędzonych na emigracji w Wielkiej Brytanii, Andrzej Panufnik w dowód uznania jego zasług dla kultury i sztuki otrzymał od angielskiej królowej szlachecki tytuł „sir”. Spotkanie poprowadzi Lech Dzierżanowski, a całości wydarzeni będzie towarzyszyć promocja książki „Autobiografia” (wyd. „Marginesy”) autorstwa samego kompozytora.
 
Fundacja „Młoda Muzyka Śląska” z Katowic, od ośmiu lat jest głównym organizatorem Festiwalu. Warto podkreślić, iż w roku 2009 „Młoda Muzyka Śląska” otrzymała z rąk Prezydenta Miasta Suwałki nagrodę w uznaniu zasług przy realizacji
Festiwalu, a w lutym 2010 roku honorową nagrodę „Włócznię Jaćwingów” w kategorii „Wydarzenie specjalne”.
 
FILHARMONIA w Pieninach odbywała się przede wszystkim dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy i Stowarzyszenia Twórców ZAiKS. Organizatorem wydarzeń na południu była także firma Thermaleo sp. z o.o. w Szczawnicy. Całość współorganizował Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy we współpracy z Domem Pracy Twórczej SHS w Niedzicy i Fundacją Andrzeja Mańkowskiego SZCZAWNICA. Ważnym elementem Festiwalu jest realizacja patronatów medialnych (TVP Kultura, POLSKIE RADIO Program 2, POLSKIE RADIO Kraków, GAZETA WYBORCZA, Tygodnik Podhalański, Pieninyinfo.pl) i współpraca z mediami w trakcie kolejnych wydarzeń festiwalowych.
Autor: Oprac. red.
Zdjęcia: Pieninyinfo.pl, Alina Lelito
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij