Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu? (art. sponsorowany)

Fot. 2021.09.10 14:26 / news / czytano 1193 / opinie 0

Stopień wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy ma duże znaczenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Zbyt duża wilgotność powietrza powoduje trudności w oddychaniu, skutkuje szybszym męczeniem się organizmu i prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

W trosce o zdrowie należy więc zadbać o odpowiedni poziom wilgotności powietrza. Sprawdź nasze propozycje na to, jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu.

Konstrukcja domu to podstawa

Jeśli problem wilgoci w domu jest poważny, to działania należy zacząć od analizy konstrukcji domu. Powodem gromadzenia się wilgoci mogą być nieszczelny dach, brak izolacji fundamentów, niewłaściwie wykonana izolacja termiczna lub nawet źle osadzona stolarka zewnętrzna. Elementy te warto sprawdzić pod okiem specjalistów, bo bez zlikwidowania przyczyny dalsza walka z wilgocią może być bezowocna.

Proste metody

Proste czynności, jakie codziennie każdy wykonuje, mogą mieć duże znaczenie dla poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu. Podstawą jest regularne wietrzenie mieszkania. Zaleca się robić to co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Dzięki temu wilgoć w naturalny sposób będzie regulowana. Warto też ograniczyć ilość produkowanej pary wodnej, np. przez przykrywanie garnków podczas gotowania. W trakcie kąpieli temperatura wody może być zmniejszona o kilka stopni, a samo mycie nie powinno się przedłużać. Zarówno kuchnia, jak i łazienka powinny być osuszane i wietrzone, warto zapewnić w nich wentylację mechaniczną.

Ważne rozwiązania

Dobre praktyki pomogą regulować poziom wilgotności, a wsparciem dla nich mogą być nowoczesne urządzenia i rozwiązania techniczne. Wentylacja pomieszczenia, aby była poprawna, powinna odbywać się w sposób ciągły. Obecnie produkowane okna wyposażone są najczęściej w funkcję rozszczelnienia – nawet kiedy okno jest zamknięte zachodzi pewna wymiana powietrza. Warto korzystać z tej funkcji jako dodatku dla wietrzenia jeżeli jej brak, mamy starszego typu okna warto usunąć e jego górnej części np. 20 cm uszczelki.

Negatywne skutki zwiększonej wilgoci powietrza szczególnie może odczuć podłoga z paneli drewnopochodnych (panele podłogowe laminowane), która wchłaniając wodę z powietrza lub z podłoża odkształca i niszczy. Długotrwałe zawilgocenie standardowych paneli powoduje z czasem, ich postępujące w czasie odkształcenie, ale może to prowadzić również do rozwoju grzyba nie tylko na ścianie ale i pod niewłaściwe użytkowaną podłogą. Dlatego wartą zastanowienia alternatywą są panele wodoodporne Aquatus, które nawet w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności się nie zniszczą.

Popularnym urządzeniem, które reguluje wilgotność powietrza, jest klimatyzator. Podczas pracy osusza on powietrze, zmniejszając jego zawilgocenie i nie dopuszczając do zbyt dużej jego wartości. W pomieszczeniach klimatyzowanych warto kontrolować poziom wilgotności, aby nie doprowadzić do przesuszenia powietrza co też jest niekorzystane dla naszego zdrowia. Zaleca się zatem aby minimalna wilgotność powietrza wynosiła 40%, a max. 60%.

Jeżeli problem wilgotności jest duży, można skorzystać również z mechanicznych osuszaczy powietrza. Stosowane osuszacze możemy podzielić na dwa rodzaje: kondensacyjne – skraplające wilgoć w chłodnicy, oraz adsorpcyjne – wychwytujące wilgoć na wirniku pokrytym adsorbentem. W obu urządzeniach uzyskuje się efekt zebrania wilgoci do zbiornika w postaci wody i uzyskanie osuszonego powietrza.


Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu – podsumowanie

Duża wilgotność mieszkania to poważny problem, którego nie należy bagatelizować. Dobre zwyczaje, takie jak wietrzenie pomieszczeń, staną się szybkim pomysłem na to, jak zmniejszyć poziom wilgoci w mieszkaniu. Ułatwieniem w kontrolowaniu wilgoci okazać się mogą urządzenia, które dodatkowo umożliwią regulowanie wilgotności powietrza. Jeśli wysoki poziom się utrzymuje i pojawia się grzyb, warto przeprowadzić konsultacje ze specjalistami i sprawdzić poprawność wykonania konstrukcji domu, aby usunąć przyczynę problemu.




Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwi¹zek Podhalan w Polsce Miejski OÅ›rodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij