Młodzież polska, węgierska i włoska w działaniu

Fot. Janusz Wojtarowicz 2013.07.01 19:32 / news / czytano 4993 / opinie 0

W czerwcu w Szczawnicy przebywały dwie grupy cudzoziemców w ramach programu unijnego; Młodzież w działaniu Akcja 1 - Wymiana młodzieży, który realizowany był przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji.

W ramach projektu: "Polak - Węgier dwa bratanki" na 9 dni przyjechała do Szczawnicy 20-osobowa grupa uczniów z Veres Peter Gimnazjum w Budapeszcie wraz z wychowawcami. Grupa ta spotykała się z członkami Zespołu Pieśni i Tańca "Juhasy" ze Szczawnicy, by realizować główny cel projektu, czyli poznać obyczajowość swoich kultur, ich oryginalność, zwyczaje i tradycje. Narody polski i węgierski są związane ze sobą wspólną historią, za sprawą twórców Uzdrowiska Szczawnica - węgierskiej rodziny Szalayów. By zrealizować cele programu młodzież wzięła udział we wspólnych warsztatach w salach Centrum Kształcenia i Wychowania OHP oraz w Państwowej Szkole Muzycznej, a także Miejskim Ośrodku Kultury w Szczawnicy. Młodzież węgierska poznała ludowe tańce i pieśni polskie, a polska - węgierskie. Goście zobaczyli, jak uczy się gry na instrumentach ludowych. W efekcie tych spotkań został przygotowany wspólny występ zaprezentowany na scenie plenerowej w Szczawnicy podczas Festynu z okazji Dnia Ojca. Młodzież węgierska poznała naszą historię dzięki wizycie w Muzeum Pienińskim. W Pijalni Wód Mineralnych degustowała leczniczą wodę Helenę, zwiedziła byłe cerkwie w Szlachtowej i Jaworkach wysłuchując prelekcji proboszcza ks. Józefa Włodarczyka. Goście mieli okazję poznać uroki Pienin dzięki wycieczkom krajoznawczym do Jaworek i Szczawnicy wyjeżdżając na Palenicę.


Na terenie CKiW OHP odbyła się wspólna paraolimpiada, w której wzięły udział również osoby niepełnosprawne z Polskiego Stowarzyszenia Osób Upośledzonych Umysłowo "Perła" w Szczawnicy. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom. Uczestnicy projektu poznali tajniki malowania na szkle dzięki zajęciom z twórczynią ludową Anną Madeja. Zwiedzili izbę regionalną i pracownię ceramiczną i haftu a także poznali smak polskich i góralskich potraw.
 
Podczas drugiego realizowanego projektu: "Mini - Euro 2013" do Szczawnicy przyjechała 10-osobowa grupa Włochów z teatru "Dimidimitri" z miejscowości Novara. Ich polskim partnerem była grupa "Młodzi artyści” - młodzież, która w zeszłym roku w ramach podobnej wymiany gościła w Novarze i znała się już z poprzednich zajęć. Ideą spotkania stała się wspólna aktywność ruchowo-sportowa, jako sposób na rozwijanie poczucia solidarności, tolerancji, zasad fair play i zdrowego trybu życia. W ramach wspólnych zajęć w Polsce były realizowane zajęcia sportowe, współzawodnictwo w siatkówce, tenisie stołowym i piłkarzykach. Włosi brali udział w paraolimpiadzie z osobami niepełnosprawnymi, podczas której odbywało się też szkolenie z ratownictwa medycznego. W ramach projektu zrealizowano zajęcia w biegach w terenie oraz w górach jak i z jazdy na monsterrollerach. W salach CKiW OHP prowadzone były grupowe turnieje wiedzy o krajach europejskich oraz spotkanie ze sportowcem. Goście zaprezentowali swój pokaz akrobatyczno-sportowo-żonglerski z elementami teatralnymi podczas festynu 23 czerwca na scenie pod kolejką na Palenicę (Wiele atrakcji na festynie z okazji Dnia Ojca w Szczawnicy). Dzielili się swoimi umiejętnościami żonglerskimi i akrobatycznymi z polskimi przyjaciółmi. Nie zabrakło wspólnego grillowania i zabawy. Opiekę nad projektami sprawował Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.




Autor: Alina Lelito / oprac. red.
Zdjęcia: Janusz Wojtarowicz
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch Poxitel
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © MAPI
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij