Spotkania z Kulturą Pienińską w Szczawnicy już trwają

Fot. Piotr Stępniewski 2020.07.21 15:15 / news / czytano 258 / opinie 0

Na Palcu Dietla odbyły się plenerowe pokazy rzeźby regionalnej, które zainaugurowały cykl wydarzeń pn. „Spotkania z Kulturą Pienińską 2020”, organizowanego przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica. 

Swój dorobek oraz proces twórczy prezentowali dwaj lokalni artyści rzeźbiarze: Marek Dziedzina oraz Marek Wolak. Choć obaj mieszkają i tworzą w Szczawnicy, a rzeźba w drewnie jest ich główną domeną artystyczną, to każdy z nich prezentuje diametralnie inne podeści do sztuki. Tym natomiast, co ich łączy, jest  przejęcie zainteresowania rzeźbą regionalną od najbliższej rodziny. U Marka Dziedziny fascynacja sztuką ludową narodziła się pod wpływem wujka, znanego szczawnickiego rzeźbiarza - Henryka Zachwiei „Baltazara”. Marek Wolak przejął zamiłowanie do rzeźby od swego ojca, któremu towarzyszył od najmłodszych lat w twórczych działaniach.
Pokazy były świetną okazją aby  zajrzeć do rzeźbiarskiego warsztatu i dowiedzieć  się wielu ciekawych rzeczy, związanych z tym rzemiosłem artystycznym.

Kolejne wydarzenia cyklu już wkrótce.

Organizatorem cyklu jest  Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
Autor: TH
Zdjęcia: Piotr Stępniewski
Dodaj do:


reklama

reklama

Nasi Partnerzy
Gmina Ochotnica Dolna Zwizek Podhalan w Polsce Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy Moutain Touch
Polecane serwisy turystyczne
Pieniny Szczawnica Czorsztyn
Misja Pienińskiego Portalu Informacyjnego Pieninyinfo.pl;
Wspieranie turystyki, biznesu, edukacji, przedsięwzięć o charakterze sportowym, kulturalnym, prospołecznym, proekologicznym oraz podnoszenie poziomu i jakości wewnętrznej współpracy społeczności Pienin i najbliższych okolic.

Copyright © s.m.art since 2004
Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce. Więcej informacji można znaleźć w polityce plików cookie.X zamknij